Halkla ilişkiler profesyonellerinin yapay zekâ uygulamalarını kullanma motivasyonları
Motivations of public relations professionals to use artificial intelligence applications
  1. Tez No: 927367
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışması kapsamında halkla ilişkiler profesyonellerinin yapay zekâ uygulamalarını kullanma motivasyonlarını saptamak amacıyla iletişim sektöründeki ajanslarda görev alan halkla ilişkiler profesyonellerine yönelik anket uygulanmış ve anket dışında yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket 400 kişiye uygulanmış ve sonuçlar SPSS 27 paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan anket ile demografik değişkenlere göre motivasyonlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler ile beş farklı ajanstan beş farklı halkla ilişkiler profesyoneline ulaşılmış ve bu çerçevede meslek profesyonellerinin yapay zekâ uygulamalarını kullanma motivasyonları saptanmıştır. Gerçekleştirilen tüm çalışmaların ışığında halkla ilişkiler profesyonellerinin cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyinin yapay zekâ uygulamalarını kullanma motivasyonlarının bazı boyutları üzerinde anlamlı etkisinin bulunmadığı, gelir düzeyi ve yapay zekâyı günlük kullanma sürelerinin ise neredeyse tüm motivasyon boyutlarında anlamlı etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak zaman tasarrufu, çağı yakalama arzusu ve kolaylık gibi faktörlerin yapay zekâ uygulamalarını kullanma motivasyonları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu; denetimsizlik ve fazla güven, adaptasyon güçlüğü ve çekimserlik, bilgi ve beceri eksikliği, tembellik, etik ve hukuki kaygılar ve maliyet gibi unsurların ise motivasyonlar üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nicel araştırma çerçevesindeki yüksek yaş grubunun yeterlik beklentisinin düşük yaş grubuna göre düşük olabileceği sonucu ile nitel araştırma çerçevesindeki yüksek yaş grubunun adaptasyon güçlüğü ve çekimserlik faktörünü deneyimlemesi sonucunun birbirini desteklediği ifade edilebilir. Ayrıca halkla ilişkilerde yapay zekâ teknolojisinin kullanım alanlarının kapsamının genişlediği, yapay zekâ kullanımına yönelik kurumsal yaklaşımlarda eğitim, etik mutabakat, maliyetin karşılanması ve emeğin değersizleştirilmemesi gibi kavramların, bireysel yaklaşımlarda ise yetkinlik, gelişim odaklılık, katma değer ve kontrollü güven gibi kavramların öne çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, in order to determine the motivations of public relations professionals to use artificial intelligence applications, a survey was conducted with public relations professionals working in agencies in the communication sector and semi-structured in-depth interviews were conducted in addition to the survey. The survey used in the research was applied to 400 people and the results were analyzed with SPSS 27 package program. Motivations were analyzed according to demographic variables with the survey applied. Five different public relations professionals from five different agencies were reached with the interviews conducted within the scope of the research and in this framework, the motivations of the professionals to use artificial intelligence applications were determined. In the light of all the studies carried out, it was concluded that the gender, age and education level of public relations professionals did not have a significant effect on some dimensions of their motivation to use artificial intelligence applications, while the income level and the daily use of artificial intelligence created significant effects on almost all motivation dimensions. In addition, factors such as saving time, the desire to keep up with the times and convenience had a positive effect on the motivations to use artificial intelligence applications; It has been concluded that factors such as lack of control and overconfidence, difficulty in adaptation and hesitation, lack of knowledge and skills, laziness, ethical and legal concerns and cost have a negative effect on motivation. It can be stated that the result that the high age group in the quantitative research framework may have lower expectations of competence than the low age group and the high age group experiencing the difficulty in adaptation and hesitation factor in the qualitative research framework support each other. In addition, it has been concluded that the scope of the areas of use of artificial intelligence technology in public relations has expanded, and concepts such as education, ethical consensus, covering the cost and not devaluing labor have come to the fore in institutional approaches to the use of artificial intelligence, while concepts such as competence, development focus, added value and controlled trust have come to the fore in individual approaches.