Yapılardaki gömülü enerjiyi irdeleyen BIM tabanlı araçların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of BIM-based tools that examinate embodied energy in buildings
- Tez No: 928027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PAKDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yapının yaşam döngüsü ham maddelerin çıkarılması, yapı malzemelerinin üretilmesi, yapının kullanımı, yıkımı ve yıkım sonrası geri dönüşümü evrelerini kapsar. Yapının yaşam döngüsünde tükettiği enerji, küresel enerji tüketiminde önemli bir paya sahiptir. Çevre üzerindeki bu yük küresel ısınma gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu durum yapıların daha az enerji tüketimle tasarlanmasını ve üretilmesini zorunlu kılmaktadır. Yapılarda enerji tüketimi, operasyonel enerji ve gömülü enerji olarak incelenir. Operasyonel enerji yapının ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, iklimlendirme gibi kullanımı esnasında tükettiği enerjidir. Gömülü enerji ise yapı malzemelerinin yaşam döngüsü boyunca tükettiği enerjidir. Teknolojideki önemli ilerlemelerle operasyonel enerjinin azaltılabildiği görülmektedir. Bunlara örnek olarak düşük enerjili ya da sıfır enerjili yapılar verilebilir. Fakat gömülü enerjinin hem toplam enerjideki payının operasyonel enerjiye göre daha az olması hem de hesaplanmasının karmaşıklığı ve zaman alıcılığı nedeniyle genellikle göz ardı edildiği bilinmektedir. Yapılan bir çalışmada operasyonel enerjiyi azaltmak için yapılan müdahalelerin gömülü enerji payını arttırdığı sonucuna varılmıştır. Bu durum gömülü enerjinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ve operasyonel enerjiyle birlikte bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA), yapının çevresel etki ve enerji hesaplamalarında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemle gömülü enerji ve çevresel etki hesaplamaları yapılabilir. Yapı bilgi modellemesi (BIM), bir projenin tasarım ve yapım sürecinin adım adım izlenebildiği üç boyutlu bir platform ve bilgi yönetim sistemidir. BIM'de çeşitli analizler yapılmakta ve sanal ortamda yapının inşası simüle edilebilmektedir. BIM teknolojisinin LCA ile entegrasyonunun gömülü enerji hesaplamalarındaki karmaşıklığı azaltacağı ve süreci hızlandıracağı düşünülmektedir. Bu çalışmada BIM-LCA entegrasyonlarında farklı yaklaşımlar incelenmiştir. Bu yaklaşımlarda BIM tabanlı araçların LCA analizlerinde kullanılabildiği görülmektedir. Erken tasarım aşamasında BIM ortamında modellenen yapıların eklenti araçlarla LCA analizleri ve bununla birlikte gömülü enerji hesaplamaları yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı BIM tabanlı araçların araştırılması ve örnek bir proje üzerinde bu araçlarla gömülü enerji hesaplamalarının yapılarak araçların değerlendirilmesi ve çevresel performansı iyileştirici kazanımlar elde edilmesine yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte çalışma sonucunda örnek bir projenin gömülü enerji hesabının yapıldığı dört farklı araç, kullanım süreçleri ve elde edilen sonuçlar baz alınarak karşılaştırılmış ve eToolLCD aracının diğer araçlara göre daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmayla ayrıca değerlendirilen bu araçların kullanım sürecindeki olumlu ve geliştirilmesi gereken yönleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The life cycle of a building includes the extraction of raw materials, production of building materials, use of the building, demolition and post-demolition recycling phases. The energy consumed by a building during its life cycle has a significant share in global energy consumption. This burden on the environment causes negative consequences such as global warming. This situation necessitates those buildings be designed and manufactured with less energy consumption. Energy consumption in structures is examined as operational energy and embodied energy. Operational energy is the energy consumed by the building during its use such as heating, cooling, ventilation, lighting and air conditioning. Embodied energy is the energy consumed by building materials throughout their life cycle. It is seen that operational energy can be reduced with significant advances in technology. Low-energy or zero-energy buildings can be given as examples of these. However, it is known that embodied energy is generally ignored due to both its share in total energy being less than operational energy and its complexity and time-consuming calculation. In a study, it was concluded that interventions made to reduce operational energy increased the embodied energy share. This situation shows that embodied energy should not be ignored and should be evaluated with a holistic approach together with operational energy. Life cycle assessment (LCA) is a method used in environmental impact and energy calculations of the building. Embodied energy and environmental impact calculations can be made with this method. Building information modeling (BIM) is a 3D platform and information management system where the design and construction process of a project can be monitored step by step. Various analyses are performed in BIM and the construction of the building can be simulated in a virtual environment. It is thought that the integration of BIM technology with LCA will reduce the complexity in embodied energy calculations and speed up the process. In this study, different approaches in BIM-LCA integrations are examined. In these approaches, it is seen that BIM-based tools can be used in LCA analyses. LCA analyses and embodied energy calculations can be performed with add-on tools for structures modeled in the BIM environment at the early design stage. The purpose of this study is to investigate BIMbased tools and evaluate the tools by performing embodied energy calculations with these tools on a sample project and to help achieve environmental performance improvement gains. In addition, as a result of the study, four different tools with which the embodied energy calculation of a sample project was made were compared based on the usage processes and the results obtained, and it was determined that the eToolLCD tool was more advantageous than the other tools. The study also determined the positive and developing aspects of these tools in the usage process.