Türkiye'deki pornografik içerik üreten kadınların erken dönem ebeveyn algılarının, çocukluk çağı ruhsal travmalarının ve intihar davranışının incelenmesi
Treatise of early parental perceptions, childhood psychological traumas and suicidal behavior of women pornographic content creator in Turkey
- Tez No: 928377
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüzde ortaya çıkan ve giderek popülerleşen bireysel pornografik içerik üretim platformlarında içerik üreten bireylerin çocukluk dönemlerinde ne gibi farklı erken dönem yaşantıları olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Onlyfans isimli kimlik ibraz edilerek üye olunabilen internet sitesinde pornografik içerik üreten 100 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Karşılaştırma yapılan kontrol grubu ise tamamı rassal seçilen ve çalışma grubu ile gelir düzeyi ve yaş dağılımı açısından denklik oluşturan 100 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla "Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği Anne Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği Baba Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği, İntihar Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Google Forms aracılığı ile çevrim içi olarak toplanmıştır. Verilerin analiz sürecinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi; normallik dağılımı dışında kalan puanlar için ise non-parametrik bir test olan Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda iki grup arasında algılanan olumsuz anne ve baba ebeveynlik algıları, çocukluk çağı rusal travma puanları ve intihar davranış puanları arasında anlamlı farklara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the various early life experiences during childhood of individuals who produce content on increasingly popular individual pornographic content creation platforms. The causal-comparative method was used in the this research. The study group of the research take a place of 100 female respondents who creator pornographic content on the website called Onlyfans. For comparison, a control group was formed and 100 women were randomly involved. The age and income level of the control group were provided equalitiy. To collect data for the research, the 'Sociodemographic Information Form,' 'Young Parenting Scale (Mother and Father Form) Childhood Trauma Questionnaire 28 ' and 'The Suicidal Behaviors Questionnaire' were utilized. The data was collected online through“Google Forms”. In the analysis process of the data, descriptive statistics and independent samples t-test were employed. For scores that deviated from normal distribution, the non-parametric Mann-Whitney U test was used. As a result of the research findings, significant differences were found between the two groups in perceived negative parental perceptions, childhood psychological trauma scores, and suicidal behavior scores.