Spor hizmetleri veren kurumların hizmet kalitesi ve sportif faaliyetlere katılım düzeyinin kişilik türlerine göre incelenmesi
Examination of the service quality of institutions providing sports services and the level of participation in sports activities according to personality types
  1. Tez No: 929332
  2. Yazar: İBRAHİM BAHÇİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SANGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor hizmeti veren yerel yönetimlerin algılanan hizmet kalitesi ve sportif faaliyetlere katılım düzeylerinin kişilik türlerine göre incelemektir. Araştırma tarama modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Adana ilinde yerel yönetimlere bağlı sportif ve rekreatif faaliyet alanları kullanan sağlıklı yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi belirtilen evren içerisinde Adana ili merkez ilçelerinde (Yüreğir, Seyhan, Çukurova ve Sarıçam) yerel yönetimlerin sportif faaliyet alanlarında tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 288'i kadın, 628'i erkek olmak üzere toplam 916 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımı için Skewness ve Kurtosis testi sonuçları incelenmiştir. Yapılan normallik testine göre, verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle ikili grup karşılaştırmalarında Independent t test, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Farklılık saptanması halinde farklılığın kaynağı Bonferoni düzeltmesi ile belirlenmiştir. Sonuçlar (ortalama ± standart sapma) olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the perceived service quality of local governments providing sports services and the participation levels in sports activities according to personality types. The research was carried out using screening models. The universe of the research consists of healthy adult individuals who use sports and recreational activity areas affiliated to local governments in Adana province. The sample of the research consists of a total of 916 individuals, 288 female and 628 male, selected by random sampling method from the sports activity areas of local governments in the central districts of Adana province (Yüreğir, Seyhan, Çukurova and Sarıçam) within the specified universe. Personal Information Form, Perceived Service Quality Scale and Five Factor Personality Scale were used as data collection tools in the research. The results of Skewness and Kurtosis tests were examined for the normal distribution of the data. According to the normality test, it was determined that the data showed a normal distribution. Therefore, Independent t test was applied in paired group comparisons, and One Way ANOVA test was applied in more than two group comparisons. In case of a difference, the source of the difference was determined by Bonferroni correction. The results are given as (mean ± standard deviation).