4 katlı çelik bir yapıda sismik izolatör kullanılmasının deprem etkisinin araştırılması
Investigation of earthquake effect of using a seismic isolator in a four story steel structure
  1. Tez No: 929388
  2. Yazar: ABDULLAH ŞORABATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, son dönemde deprem dirençli yapı tasarımı yöntemlerinden biri olan sismik izolatör tekniğinin, çelik binaların deprem yükleri üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Geleneksel yapı tasarımında, deprem hareketinin binalar üzerindeki etkileri, ilgili yapısal malzemelerin dayanıklılığı ile karşılanmaktadır. Bu bağlamda, yapı elemanları üzerindeki gerilmeler, göreli kat kaymaları, düşey eksen etrafında meydana gelen dönmeler ve eğilmeler, güvenlik sınırları ile karşılaştırılmaktadır. Bu yaklaşımda, yer hareketinin yarattığı tüm titreşimler, yapı temeli aracılığıyla üst yapıya aktarılır. Ancak sismik izolasyon yönteminde, zemin ile yapı arasında, yer hareketinin etkilerini yapıya iletmesini engelleyen veya azaltan özel mesnetlerin kullanılması söz konusudur. Bu mesnetler, yatayda yüksek deplasman yapma kapasitesine sahipken, düşeyde de yeterli rijitliği sağlamak üzere tasarlanmaktadır. Böylece, yapının serbestçe yatay hareket edebilmesi mümkün hale gelir ve yapı periyodu uzar. Bu periyot uzaması, yapıda oluşan spektral ivmelerin azalmasını sağlar. Bu çalışmada, benzer özelliklere sahip iki yapının, birinin sismik temel yalıtım sistemine sahip, diğerinin ise sabit mesnetli olduğu durumlarda, birleşim bölgelerindeki etkiler ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of seismic isolator technique, which is one of the recent earthquake resistant structural design methods, on earthquake loads of steel buildings are discussed. In conventional structural design, the effects of earthquake motion on buildings are compensated by the strength of the structural materials involved. In this context, stresses on structural members, relative storey drifts, rotations about the vertical axis and bending are compared with safety limits. In this approach, all vibrations created by ground motion are transferred to the superstructure through the foundation. However, in the seismic isolation method, special bearings are used between the ground and the structure, which prevent or reduce the transmission of the effects of ground motion to the structure. These bearings are designed to provide sufficient rigidity vertically while having a high displacement capacity horizontally. Thus, it becomes possible for the structure to move horizontally freely and the period of the structure is extended. This period extension reduces the spectral accelerations of the structure. In this study, the effects at the joints of two structures with similar characteristics, one with a seismic foundation isolation system and the other with fixed bearings, are investigated separately.