Freihandelsabkommen der Europäischen Union mit drittstaaten und die rechtlichen konsequenzen für die Türkei
Avrupa Birliği'nin 3. ülkelerle olan serbest ticaret antlaşmaları ve bunların Türkiye'ye hukuki etkileri
- Tez No: 930353
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ZEYTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Doktora tezimizde Avrupa Birliği'nin (AB) üye ülkeler dışındaki ülkeler olan 3. ülkelerle (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada) imzaladığı veya imzalayacağı serbest ticaret sözleşmelerinin içeriği hakkında inceleme yapılarak, bu serbest ticaret sözleşmelerinin Türkiye Cumhuriyeti açısından olası hukuki ve ekonomik sonuçları ele alınacaktır. Tezimizde ilk olarak AB'nin oluşum süreci ile AB'nin temelini oluşturan gümrük birliği ve ortak ticaret politikasının uygulanması ve belirlenmesi ile AB`nin bu konulardaki yetki kapsamı hakkında inceleme ve değerlendirmelerde bulunulacaktır. Daha sonra AB'nin 3. ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalama yetkisinin olup olmadığı araştırılacaktır. Bunun devamında AB'nin Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanmasını planladığı TTIP isimli serbest ticaret anlaşması ve Kanada ile imzalanan CETA isimli serbest ticaret anlaşması incelenecektir. Bununla bağlantılı olarak AB'nin 3. ülkelerle imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye Cumhuriyeti açısından hukuki etkileri ve sonuçları ele alınacaktır. Ülkemizin, AB'nin gümrük birliğine taraf olmasının yanında, AB üyesi olmamasından dolayı, AB'nin akdettiği serbest ticaret sözleşmelerinden faydalanamamasına ve bu sözleşmeleri kendi lehine uygulayamamasına rağmen, serbest ticaret sözleşmesini imzalayan 3. ülkelerin, gümrük birliğinden faydalanarak, işbu sözleşmeleri ülkemiz açısından uygulayabilmeleri ve bundan faydalanmalarının, Türk hukuku açısından sonuçları incelenecektir. Bu kapsamda ülkemizin, AB'nin 3. ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları neticesinde gümrük birliğinden dolayı olumsuz etkilenip etkilenmediği ve varsa olumsuz etkilerin nasıl giderilebileceği, bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirlerin ne şekilde alınabileceği konusunda inceleme ve değerlendirmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses and discusses the content of the free trade agreements that the European Union (EU) has concluded or will conclude with third countries that are not members (United States of America and Canada) with regard to the possible legal and economic consequences of these free trade agreements for the Republic of Turkey. To this end, the EU's development process, the customs union, which forms the basis of the EU, and the implementation and definition of the common trade policy as well as the scope of EU powers are first analysed and evaluated, followed by an examination of whether the EU is authorised to conclude free trade agreements with third countries. Furthermore, the free trade agreement TTIP, which the EU intends to conclude with the USA, and the free trade agreement CETA, which the EU has concluded with Canada, will be examined. In this context, the legal effects and consequences of the free trade agreements concluded by the EU with third countries for the Republic of Turkey will be discussed. Since Turkey is a party to the EU Customs Union but not a member of the EU, it cannot benefit from the free trade agreements concluded by the EU and cannot apply these agreements in its favour. On the other hand, third countries that have signed the free trade agreement can apply these agreements with regard to Turkey and thus benefit from the customs union. For this reason, the consequences of utilising these agreements with regard to Turkish law will be examined. In this context, it is analysed and assessed whether Turkey is affected by the EU's free trade agreements with third countries through the customs union, how any negative effects can be eliminated and any necessary precautions and measures can be taken.