Franchıse alanın sözleşmeye aykırı davranışları ve bunun hukuki sonuçları
Franchisee's breach of contract and its legal consequences
- Tez No: 932140
- Danışmanlar: DR. KÜRŞAD YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
“Franchise Alanın Sözleşmeye Aykırı Davranışları ve Bunun Hukuki Sonuçları”konu başlıklı tezimizde giriş bölümünde, franchise alanın borca aykırı davranışın doğru şekilde nitelendirilebilmesi, izlenecek yol ve oluşacak hukuki sonuçların tespit edilebilmesi için kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Tezimizin konusunun temelini, borca aykırılık oluşturduğu için ilk bölümde, Türk Borçlar Kanunun sistematiğinde öngörülen“borcun ifa edilmeme hallerine”yer verilmiştir. Bu bölümde franchise sözleşmesinin hukuki niteliğinin sui generis ya da karma sözleşme olarak tespit edilmesi açısından bir fark olmaksızın, taraf iradeleriyle çözümlenemeyen borca aykırılıklarda Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümlerinin ilk başvuru kaynağı olduğu belirtilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde Türk Borçlar Kanunu'nda öngörülen borcun ifa edilmeme halleri, franchise alanın temel borçları açısından ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu kapsamda franchise sözleşmesinin sürekli borç ilişkisi niteliği de dikkate alınmıştır. Üçüncü bölümde franchise alanın sözleşmenin sona ermesiyle doğan borçlarını ihlal etmesi değerlendirilmiştir. Tezimizin son bölümü olan dördüncü bölümde ise franchise alanın sözleşmeye aykırı davranışlarının hukuki sonuçları ele alınmıştır. Tezimizde varmak istediğimiz amaç, franchise alanın sözleşmeye aykırı davranışının yegâne görünüm biçimi ve sonucunun haklı fesih olmadığı, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan borcun ifa edilmeme halleri açısından da franchise alanın borca aykırı davranışlarının ele alınmasının mümkün olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of the thesis titled“Franchisee's Breach of Contract and its Legal Consequences”, a conceptual framework has been established in order to correctly characterise the franchisee's breach of obligation, to determine the path to be followed and the legal consequences that will occur. Since the basis of the subject of our thesis is the breach of obligation, the first chapter includes the“cases of non-performance of the obligation”stipulated in the systematics of the Turkish Code of Obligations. In this chapter, it is stated that regardless of whether the legal nature of the franchise agreement is determined as a sui generis or mixed contract, the General Provisions of the Turkish Code of Obligations are the first source of reference for breaches of obligation that cannot be resolved by the will of the parties. In the second chapter of the thesis, the non-performance of the obligation stipulated in the Turkish Code of Obligations is discussed separately in terms of the main obligations of the franchisee. In this context, the continuous debt relationship nature of the franchise contract is also taken into consideration. In the third chapter, the breach of the franchisee's obligations arising from the termination of the agreement is evaluated. In the fourth chapter, which is the last chapter of the thesis, the legal consequences of the franchisee's breach of contract are discussed. The aim of the thesis is to demonstrate that the only manifestation and consequence of the franchisee's breach of contract is not justified termination, and that it is possible to address the franchisee's breach of obligation in terms of the non-performance of the obligation under the TCO.