Adaptif ağ tabanlı bulanık mantık çıkarım sisteminin ımmun plazma algoritması ile eğitilmesi
Training an adaptive network based fuzzy logic inference system with immune plasma algorithm
- Tez No: 932711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ANFIS mimarisi senkronize şekilde çalışan katmanlara yerleştirilmiş düğümlerden oluşmaktadır. Her düğümde belirlenmiş üyelik fonksiyonları uygulanmaktadır. Üyelik fonksiyon adedi ve türüne bağlı olarak kurulan model, bir öğrenme algoritması kullanılarak optimize edilmektedir. ANFIS yapısının metasezgisel algoritmalar ile eğitilmesi üzerine çeşitli yaklaşımlar önerilmiştir. Metasezgisel algoritmalarla gerçekleştirilen çalışmalar ile geleneksel ANFIS karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir. Yakın zamanda COVID pandemisi de dahil birçok etkili hastalığın tedavisinde uygulanan plazma tedavisi sürecini modelleyen ve nümerik optimizasyon problemlerinde oldukça başarılı olduğu kanıtlanan İmmün Plazma Algoritması (IPA) sunulmuştur. Bu tezde IPA algoritması kullanılarak ilk defa ANFIS eğitimi gerçekleştirilmiş ve performans değerlendirmesi yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda 12 lineer olmayan dinamik sistem IPA algoritması kullanılarak kimliklendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürde sıklıkla kullanılan PSO, ABC ve GA algoritmaları ile karşılaştırılmıştır. IPA algoritmasının başarılı sonuçlar elde ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ANFIS architecture consists of nodes placed in layers that work synchronously. Specified membership functions are applied to each node. Depending on the number and type of membership functions, the model is optimized using a learning algorithm. Various approaches have been proposed to train ANFIS with metaheuristic algorithms. It has been observed that metaheuristic algorithms provide better results when compared with traditional ANFIS. Recently, the Immune Plasma Algorithm (IPA) was presented, which models the plasma therapy process applied in the treatment of many effective diseases, including the COVID pandemic, and has proven to be highly successful in numerical optimization problems. In this thesis, ANFIS training was performed for the first time using the IPA algorithm and its performance was evaluated In experimental studies, 12 nonlinear dynamic systems have been identified using the IPA algorithm. The obtained results have been compared with PSO, ABC and GA algorithms mostly used in the literature. It has been observed that the IPA algorithm achieved successful results.