Hz. Peygamber'in (sav) hayatında misvakın yeri ve önemi
The role and importance of miswak in the life of prophet Muhammad
- Tez No: 932957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hz. Peygamber'in (sav) hayatında misvakın araştırıldığı bu çalışmada ağız ve diş temizliğinde kullanılan misvak tanıtılmıştır. Genellikle Arap toplumlarından kullanılması ile o toplumun tarihinde başka hangi ürünlerden istifade edildiği ve diğer toplumlarda ağız ve diş bakımında hangi aparatlardan yararlanıldığı araştırılmıştır. Bir diğer Araştırma konumuz ise Hz. Peygamber'in döneminde misvak kullanımının şekli araştırılacaktır. Bu sayede, Hz. Peygamber'in misvak kullanırken toplumdan farklı bir uygulama ortaya koyup koymadığı, yoksa mevcut olan uygulamayı sürdürüp ona yenilikler ekleyip eklemediği gibi sorulara cevap aramaktadır. Hz. Peygamber'in misvaka verdiği değeri sahâbeye yansıması ve sahâbenin misvakı nasıl değerlendiğini incelenmiştir. Misvakın sünnet bir uygulama oluşu ile sahâbeden sonra değişen siyasi, sosyal ve kültürel düşüncelerin misvaka yansımış olup alimler eserlerinde değerlendirilmiştir. Tezimiz sahabeden sonraki alimlerin misvak hakkında nasıl bir çalışma orta koyduğunu yansıtmaktadır. Dolayısıyla, bu tez tarihi bir olgunun gerçeğini ortaya koymakla kalmayıp, aynı zamanda günlük hayatımızı kolaylaştırabilecek bir ürünün yeni gündeme getirilmesini amaçlamaktadır. Cumhuriyet döneminden itibaren Siyer ve alt dallarına dair birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, misvak üzerine tercümeler dışında ciddi bir tez çalışması yapılmadığı fark edilmiştir. Dolayısıyla oluşan boşluğun giderilmesi bu tez ile hedeflenmektedir. Burada karşılaşılan en büyük zorluk, misvakla ilgili sağlam rivayetlerin de bulunmasıdır. Zayıf rivayetler hoş gelse de bir kısmı oldukça uç noktalarda olduğundan bu durum belirtilerek çalışmayı nihayete erdirmeyi ve amaç kısmındaki sorulara cevap aramayı hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which investigates the use of the miswak in the life of the Prophet Muhammad, the miswak, used for oral and dental hygiene, is introduced. The study examines its use primarily in Arab societies, the historical products these societies benefited from, and the tools used for oral and dental care in other societies. Another research topic is the examination of the way miswak was used during the time of Prophet Muhammad. Through this, the study seeks to answer questions such as whether the Prophet introduced a different practice when using the miswak compared to society, or whether he continued the existing practice while adding innovations to it. The study examines how the value the Prophet Muhammad (pbuh) placed on the miswak was reflected in the sahabah and how they regarded the miswak. As miswak became a sunnah practice, the changing political, social, and cultural thoughts after the time of the sahabah have influenced its use, and scholars have discussed this in their works. Our thesis reflects how the scholars after the sahabah contributed to the study of the miswak Therefore, this thesis aims not only to reveal the truth of a historical phenomenon but also to bring attention to a product that could simplify our daily lives. Although many studies have been conducted on the biography of the Prophet Muhammad and its subfields since the Republic period, it has been noted that there has been no serious thesis work on the miswak, apart from translations. Thus, the goal of this thesis is to fill this gap. The greatest challenge encountered here is the presence of weak narrations regarding the miswak. While some of these weak narrations may seem appealing, certain ones are quite extreme. This issue will be addressed, and the study aims to reach its conclusion while seeking answers to the questions posed in the objectives section.