Burdur Tefenni ilçesindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin biyolojik çeşitliliğe ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of teachers working in schools in Burdur Tefenni district on biological diversity
- Tez No: 933080
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Burdur'un Tefenni ilçesinde görev yapan öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik kavramına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma modellerinden durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırmaya, Burdur'un Tefenni ilçesinde görev yapan toplam ondokuz öğretmen katılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesi sürecinde, nitel araştırma amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu form, öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik kavramına dair görüşlerini, biyolojik çeşitliliğin önemi, Türkiye'deki biyolojik çeşitlilik durumu, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik önlemler ve biyolojik çeşitlilikle ilgili bilgi edinme yollarına ilişkin açık uçlu soruları içermektedir. Araştırmada elde edilen verilerin betimsel analiz yolu ile analiz edilmiştir. Bu araştırma, öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik kavramına ilişkin görüşlerini çeşitli başlıklar altında derinlemesine değerlendirmektedir. Bulgular, öğretmenlerin biyolojik çeşitlilik ve ilgili konular hakkında farklı perspektiflere sahip olduklarını göstermektedir. Bazı öğretmenler, biyolojik çeşitliliğin ekosistemler için önemini vurgularken, diğerleri biyolojik çeşitliliğin korunması gerektiğine dair sosyal ve etik sorumlulukları ön plana çıkarmaktadır. Sonuç olarak, biyolojik çeşitlilik kavramının bilinmesi ve topluma bu konuda farkındalık kazandırılması noktasında öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Öğretmenlerin bu konudaki farkındalık düzeyleri, biyolojik çeşitlilik konusunda toplumun bilinçlenmesini büyük ölçüde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perspectives of teachers working in the Tefenni district of Burdur on the concept of biodiversity. A case study design, one of the qualitative research models, was employed as the research method. The study included a total of nineteen teachers working in the Tefenni district of Burdur. In the process of selecting the study group, maximum variation sampling, one of the purposive sampling methods, was utilized. During the data collection process, a semi-structured interview form created by the researcher was used. This form included open-ended questions regarding teachers' views on the concept of biodiversity, the importance of biodiversity, the status of biodiversity in Turkey, measures for the conservation of biodiversity, and ways of acquiring knowledge about biodiversity. The data obtained in the study were analyzed using descriptive analysis. This research provides an in-depth evaluation of teachers' views on the concept of biodiversity under various themes. The findings indicate that teachers have diverse perspectives on biodiversity and related issues. While some teachers emphasize the importance of biodiversity for ecosystems, others highlight the social and ethical responsibilities concerning biodiversity conservation. In conclusion, teachers have significant responsibilities in terms of understanding the concept of biodiversity and raising awareness in society on this issue. The level of awareness among teachers can significantly influence the public's consciousness regarding biodiversity.