Plasenta previalı hastalarımızda erken gebelikte inflamatuar indekslerin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory indices in early pregnancy in our patients with placenta previa
- Tez No: 933216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Plasenta previa, üreme sürecindeki anne ve fetus için ciddi risk taşıyan bir durumdur. Bu çalışmada amaç inflamasyonun plasenta previadaki rolü araştırmaktır. Çalışmamızda, kliniğimizde 2019-2024 yılları arasında plasenta previa tanısı alarak doğum yapan hastaların ilk trimesterdeki tam kan sayımı verilerini inceledik. Bu çalışmada, tam kan sayımı parametreleri ile plasenta previa olguları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca, plasenta previa tanısı alan hastaların erken doğum dönemindeki Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO), Trombosit-Lenfosit Oranı (PLO), Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) ve Sistemik İnflamatuar Yanıt İndeksi (SIRI) değerlerini analiz ederek, bu indekslerin plasenta previa öngörüsündeki potansiyel rolünü belirlemeyi amaçladık. Yöntemler: 1 Ocak 2019-1 Ocak 2024 yılları arasında kliniğimizde plasenta previa tanısı konulmuş ve doğumu gerçekleştirilmiş 60 hasta (Plasenta Previa Grubu) ile aynı dönemde sağlıklı gebelik süreci geçirmiş ve doğumu kliniğimizde gerçekleşmiş 61 hasta (Kontrol Grubu) retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, gebelik ve doğum sayıları, önceki sezaryen öyküleri ve ilk trimesterde yapılan tam kan sayımı sonuçlarından elde edilen NLO, PLO, SII ve SIRI değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Değişkenlerin normal dağılımına uygunluğu görsel ve analitik yöntemler (Kolmogorov-Smirnow/Sharpi-Wilk testleri) ile incelendi. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma olarak verildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılıma sahip veriler için One-Way ANOVA testi, nonparametrik dağılıma sahip veriler için ise Kruskal-Wallis testi ile bulundu. İkili grup karşılaştırmalarında, parametrik dağılım gösteren veriler için T testi, non-parametrik dağılım gösteren veriler için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. NLO, PLO, SII ve SIRI'lerinin plasenta previa tanısındaki değeri ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi ile hesaplandı. p < 0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Bu çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 121 gebe kadın dahil edildi. Altmış bir (%50.8) sağlıklı gebe kadın kontrol grubu olarak dahil edilirken, 60 (%49.2) plasenta previa kadın dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan yaşı 30 (20-44) yıldı. Medyan gravide 2 (1-10), parite 1 (0-6), gebelik haftası 38 (23-40)'dı. Sezaryen öyküsü hastaların 80'inde (%65.6) var, 42'sinde (%34.4) yoktu. Hastaların medyan Hemoglobin (Hb) değeri 13.05 (9-16) mg/dl'idi. Medyan beyaz kan hücresi (WBC) sayısı 8.47 (2-16) (103/mm3) 'idi. Medyan kırmızı kan hücresi (RBC) 4.63 (1-6) (106 /mm3), medyan platelet sayısı 270 (154-469) (103/mm3) , medyan nötrofil sayısı 5.78 (3-12) (103/mm3), medyan lenfosit sayısı 2.07 (1-5)( 103/mm3) ve medyan monosit sayısı 0.54 (0-2)( 103/mm3) olarak bulundu. Hastaların sistemik inflamatuar indeksleri incelendiğinde: medyan Nötrofil-lenfosit oranı (NLO) 2.75 (1-7.8), Platelet-lenfosit oranı (PLO) 130.5 (44-315), Sistemik inflamatuar indeks (SII) 789 (286-2678) ve Sistemik İnflamatuar Response İndeks (SIRI) 1.5 (0.27-4.46)'di.
Özet (Çeviri)
Objective: Placenta previa is a condition that carries a serious risk for both the mother and the fetus during the reproductive process. The aim of this study was to investigate the role of inflammation in placenta previa. In our study, we examined the first-trimester blood data of individuals who were diagnosed with placenta previa and delivered at our clinic between 2019 and 2024. In our study, we examined the first-trimester complete blood count data of patients who were diagnosed with placenta previa and gave birth in our clinic between 2019 and 2024. This study aimed to evaluate the relationship between complete blood count parameters and placenta previa cases. Additionally, we analyzed the Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet-to-Lymphocyte Ratio (PLR), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), and Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) values in patients diagnosed with placenta previa during the preterm birth period to assess the potential role of these indices in predicting placenta previa. Methods: Between 2019 and 2024, 60 patients diagnosed with placenta previa (Thesis Group) who delivered in our clinic and 61 pregnant women (Control Group) who had a healthy pregnancy during the same period and delivered in our clinic were retrospectively analyzed. The patients' demographic data, numbers of pregnancies and deliveries, previous cesarean histories, and the NLO, PLO, SII, and SIRI values obtained from the complete blood count performed in the first trimester were compared. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 27.0. The normality of the variables was assessed by visual and analytical methods (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests). Descriptive statistics were presented as number, percentage, mean, and standard deviation. For comparisons between groups, data with a normal distribution were analyzed using the One-Way ANOVA test, and data with a nonparametric distribution were analyzed using the Kruskal-Wallis test. For pairwise group comparisons, the T test was used for parametric data, and the Mann-Whitney U test was used for nonparametric data. The diagnostic value of NLO, PLO, SII, and SIRI in placenta previa was evaluated using ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis. A p-value of