Osmanlı fotoğrafında kadın imgesi
Women's image in Ottoman photography
  1. Tez No: 933294
  2. Yazar: DİLEK SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, fotoğraf tekniğinin 1839'da ilan edilmesi ve Osmanlı topraklarına gelmesiyle birlikte, kadın imgesinin fotoğrafta yer alma biçimlerini tarihsel ve teorik bir perspektiften incelemektedir. Çalışmanın amacı, dönemin sosyal koşulları, etnik yapılanması ve dini göstergeleri araştırılarak, kadının Osmanlı fotoğrafında gösterilme biçimlerini analiz etmektir. Bu veriler kapsamında fotoğrafta kadın imgesi toplumsal kabuller ve sosyal veriler ışığında incelenmiştir. Dönemin fotoğraf yaklaşımında portre, gezi ve günlük yaşam içerikleri karşılaştırmalı olarak yer almıştır. Bu tez çalışması, fotoğrafın icat edildiğinin ilanından, Osmanlı'nın yıkılışına kadar olan geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Tez çalışmasında, öncelikle fotoğrafın icat edilmesiyle birlikte, fotoğrafın Osmanlı'ya nasıl ve ne zaman geldiği üzerinde durulmuştur. Osmanlı topraklarına gelen ilk gezgin fotoğrafçılar ve kurulan ilk fotoğraf stüdyolardan bahsedilmiştir. 19. yüzyıl Osmanlı görsel sanat dünyasını anlayabilmek için öncesinde ve sonrasında gerçekleşen tarihsel olaylar ve modernleşme hareketleri incelenmiştir. 19. yüzyılda Osmanlı'daki kadının sosyal, kamusal ve aile içerisindeki konumu irdelenmiştir. Resim sanatında kadının nasıl yer aldığı ve fotoğrafa bunun nasıl yansıdığı karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Resim sanatında görülen oryantalist bakış açısının fotoğrafa nasıl aktarıldığı ve bu aktarımın hangi görsel unsurlar üzerinden şekillendiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the ways in which the image of women appeared in photographs following the announcement of the photographic technique in 1839 and its introduction into Ottoman territories, from a historical and theoretical perspective. The aim of the study is to analyze the ways women were represented in Ottoman photography by investigating the social conditions, ethnic structure, and religious indicators of the period. Within this framework, the image of women in photography is examined in the light of social norms and societal data. The photographic approach of the period includes portraiture, travel, and daily life content, which have been evaluated comparatively. This thesis covers a broad time period from the announcement of the invention of photography to the collapse of the Ottoman Empire. In the thesis, attention is first given to how and when photography was introduced to the Ottoman Empire following its invention. The first traveling photographers who came to Ottoman lands and the first photography studios established are discussed. In order to understand the visual art world of 19th-century Ottoman society, the historical events and modernization movements before and after this period have been examined. The social, public, and familial roles of women in 19th-century Ottoman society are analyzed in detail. The representation of women in painting art and how this representation was reflected in photography are shown comparatively. Additionally, how the orientalist perspective observed in painting art was transferred to photographic visuals and through which visual elements this transfer took shape has been analyzed.