Point cloud semantic segmentation of building elements of Fatih Mosque, Istanbul
İstanbul Fatih Camii'nin nokta bulutu semantik segmentasyonu
- Tez No: 933691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Miras yapılarının dijital modellerinin üretilmesi, şehirlerin kimliklerinin korunması açısından hayati önem taşıyor. Miras hazineleriyle tanınan İstanbul şehri için Fatih Camii, savunmasız bir tarihi simge yapı olarak duruyor. Ancak defalarca büyük depremlere maruz kalması uzun vadeli koruma tekniklerini gerektiriyordu. Buna göre Fatih Camisi'nin korunması ve belgelenmesinde teknolojiden yararlanmayı yeterince ele alan bir literatür bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma, Fatih Camii'nin Güneybatı ve Kuzeybatı cepheleri için anlamsal olarak bölümlenmiş nokta bulutu modelleri geliştirerek bu araştırma boşluğunu gidermeyi amaçlamaktadır. Özellikle, daha iyi bir analiz ve izleme yaklaşımını kolaylaştırmak amacıyla yapı elemanlarını segmentlere ayırmak için CloudCompare yazılımı içindeki CANUPO sınıflandırıcısının kullanımını araştırıyor. Bazı segmentasyon zorluklarına rağmen CANUPO, fotogrametrik teknik kullanılarak yakalanan büyük veri kümelerinin yorumlanmasında etkili bir araç olduğunu kanıtladı. Dijital miras modelinin uygulanmasıyla bu çalışma, Fatih Camii'nin korunmasına yönelik değerli bir çerçeveye katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Production of digital models of architectural heritage is important for the preservation of a city's history and identity. Fatih Mosque, an important heritage building in Istanbul, was subjected to major earthquakes. Despite this, the literature on the protection and documentation of Fatih Mosque is quite limited. Therefore, this study focuses on the documentation and autonomous detection of façade elements of Fatih Mosque. The study uses point cloud based semantic segmentation for the element's detection. The point cloud data was generated using a photogrammetry technique of the southwest and northwest facades of Fatih Mosque. CANUPO classifier in CloudCompare software is used for the semantic segmentation of the facade elements observed on the mosque's facades. CANUPO has shown moderate accuracy with inconsistent evaluation percentages for interpreting large heritage datasets captured using a photogrammetric technique. However, with refinements and developments, this study contributes to a valuable technological framework for preserving the Fatih mosque.