Adölesan ve genç erişkinlerde intiharlar: Psikolojik otopsi çalışması
Suicides in adolescents and young adults: A psychological autopsy study
- Tez No: 934564
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÖZSOY, PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: İntihar, bir hastalık olmasa da intihar girişimlerini de kapsayan intihar davranışı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre gençler arasındaki intiharlar, tüm intiharların 1/3'ünü oluşturmakta ve 15- 29 yaşlar arasındaki ölümlerin dördüncü en sık nedenidir. İntihar eylemi; biyolojik, psikolojik, kültürel, sosyoekonomik faktörlerle yakından ilişkilidir ve eylemin öncesinde bireylerin uyarı niteliğinde olabilecek işaretler verebildiği bilinmektedir. Bu çalışma; bireylerin kendisi, ailesi ve yakın çevresi için birer trajedi olan intiharı, tetikleyen risk faktörlerini, altta yatan psikososyal sorunları ve kişiler arası problemleri, intihar yöntemlerini tanımlayarak 10-24 yaş arası bireylerde intiharı önleme stratejilerinin geliştirilmesi konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 2013-2022 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı'ında otopsileri yapılmış ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ölüm sebebi intihar olarak belirlenerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, dava dosyaları kapanmış 10-24 yaş arası ardışık 239 olgunun retrospektif olarak adli tahkikat dosyaları ve ölü muayene tutanakları incelenerek“psikolojik otopsi”kavramı temelinde intihar öncesi son iki haftada yaşanmış baş edilemeyen akut tetikleyiciler, daha uzun dönemde yaşandığı ifade edilen psikososyal ve kişiler arası problemler, intiharı öngörücü faktörler (önceki intihar girişimleri, intihar olmayan kendine zarar verme davranışları, intihar düşüncesi paylaşımları), düzenlenen otopsi raporlarından elde edilen bulgular ve toksikoloji sonuçları ile birlikte değerlendirilerek“yapılandırılmış psikolojik otopsi formu”üzerinde irdelendi. Tüm parametreler cinsiyet ve yaş grupları arasında istatistiksel olarak değerlendirildi. x Bulgular: Çalışmamızda olguların ortanca yaşı 20,5 yıl, %68,6'sı erkek, %57,3'ü 20- 24 yaş grubunda, en sık tercih edilen intihar yöntemlerinin ası (%39,7), yüksekten atlama (%27,6) ve ateşli silah yaralanması (%20,9) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Suicide, while not a disease, is a significant public health issue encompassing suicidal behavior, including suicide attempts. According to data from the World Health Organization (WHO), suicides among young people account for onethird of all suicides and represent the fourth leading cause of death among individuals aged 15–29. The act of suicide is closely associated with biological, psychological, cultural, and socioeconomic factors, and it is known that individuals may exhibit warning signs prior to the act. This study aims to shed light on the tragedy of suicide, which affects individuals, their families, and their close social circles, by identifying the risk factors, underlying psychosocial issues, interpersonal problems, and methods of suicide. By doing so, it seeks to contribute to the development of strategies for preventing suicide among individuals aged 10–24. Materials and Methods: In this study, the retrospective evaluation was conducted on the forensic investigation files and postmortem examination reports of 239 consecutive cases aged 10–24 years. These cases underwent autopsy at the Ankara Forensic Medicine Group Chairmanship between 2013 and 2022, where the cause of death was determined as suicide by the Ankara Chief Public Prosecutor's Office, and the cases were closed with a decision of non-prosecution. Based on the concept of“psychological autopsy,”the study analyzed acute stressors experienced in the two weeks preceding the suicide, psychosocial and interpersonal problems reported over a longer period, and predictive factors of suicide (such as prior suicide attempts, nonsuicidal self-injurious behaviors, and expressions of suicidal ideation). Additionally, findings from autopsy reports and toxicology results were evaluated and interpreted using a structured psychological autopsy form. All parameters were statistically analyzed across gender and age groups. Results: In our study, the median age of the cases was 20.5 years, 68.6% were male, and 57.3% belonged to the 20–24 age group. The most frequently used methods of xii suicide were hanging (39.7%), jumping from a height (27.6%), and firearm-related injuries (20.9%).