Uluslararası İlahiyat Programı'nın medeniyet değerleri açısından çözümlenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the İnternational Theology Program in terms of civilization values
- Tez No: 934620
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SADETTİN ÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Her toplumun kendine özgü bir kültürel yapısı ve medeniyet tasavvuru vardır ve bu yapı, toplumsal hayatın her alanını etkileyen dinamik bir bütünlük oluşturur. Bu kültürel yapı, sadece geçmişin bir aktarımı veya yansımasında değil, aynı zamanda geleceğin şekillendirilmesinde de önemli bir rol oynar. Mensubu olunan medeniyet ve kültürel değer sistemleri, bireylerin yaşamı nasıl algıladıklarına, neye değer verdiklerine, eylem kompozisyonlarına ve nasıl bir yaşam biçimi benimseyeceklerine dair güçlü bir etkiye sahiptir. Çalışma bu bakış açısıyla Uluslararası İlahiyat Programı'nın ortaya çıkışında etkin olan faktörleri, tarihi süreçleri ve değer merkezli yapıyı incelemektedir. Programa katılan göçmen yeni nesil öğrencilerin tercihlerini etkileyen ana karakterler, kültürel kodlar ve sosyal olguları miras medeniyet ve kültürel değerler ile sosyal entegrasyon süreçleri üzerinden derinlemesine incelemek ve bir anlayış geliştirmek çalışmanın ana gayesi olarak öne çıkmaktadır. Araştırma içeriğinde zengin bir kavramsal ve kuramsal çerçeve bulunmaktadır. Araştırmaya konu olan kitlenin arka planında bulunan göç olgusu ve göçmen psikolojisini anlamaya yönelik sosyal entegrasyon teorileri ile ürettikleri kavramlar ve parametreler incelenmiştir. Sonucunda bu kuramların farklı kültür ve topluluklarına hazır kalıplarla yaklaşan mesafeli duruşu dikkat çekmiştir. Sosyal Entegrasyon teorilerinin göçmen yapılarda tanımlamakta güçlük çektiği davranış, karar ve eylem modülleri gibi alanlar, söz konusu göçmen varlıkların mensubu oldukları miras kültür ve medeniyet değerleri üzerinden yeni paradikmatik bir bakış açısıyla anlaşılmaya çalışılmıştır. Köken ülke ve ev sahibi ülkelerin tarihi süreç içerisinde yaşadıkları değişim dönüşümlerin araştırılması külliyatlı bir göç tarihi, ülkeler ve toplumlar bazında sosyo-kültürel değişim ve gelişmelerin görülmesini sağlamıştır. Böylece ana kitleyi şekillendirme biçimleri de yakından incelenebilmiştir. Çalışma, Uluslararası İlahiyat Programını hem bir eğitim ve burs programı olarak hem de programın sosyal ve kültürel bağlamını daha geniş bir çerçevede ele alarak tüm unsurlarının hepsini öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each society has its own unique cultural structure and civilization vision, and this structure creates a dynamic whole that affects every area of social life. This cultural structure plays an important role not only in the transfer or reflection of the past, but also in shaping the future. The civilization and cultural value systems that individuals belong to have a strong effect on how they perceive life, what they value, their action compositions and what kind of lifestyle they will adopt. Our study examines the factors, historical processes and value-centered structure that are effective in the emergence of the International Theology Program from this perspective. The main purpose of the study is to deeply examine and develop an understanding of the main characters, cultural codes and social phenomena that affect the preferences of the new generation immigrant students participating in the program through the inherited civilization and cultural values and social integration processes. The research content includes a rich conceptual and theoretical framework. The migration phenomenon in the background of the population subject to the research and the social integration theories aimed at understanding immigrant psychology and the concepts and parameters they produce were examined. As a result, the distant stance of these theories approaching different cultures and communities with ready-made patterns drew attention. Areas such as behavior, decision and action modules that Social Integration theories have difficulty in defining in immigrant structures have been tried to be understood with a new paradigmatic perspective through the heritage culture and civilization values of the immigrant entities in question. The investigation of the changes and transformations experienced by the countries of origin and host countries throughout the historical process has provided a comprehensive migration history, socio-cultural changes and developments on the basis of countries and societies. Thus, the ways in which the main mass is shaped have also been closely examined. The study highlights all of the elements of the International Theology Program by considering both an education and scholarship program and the social and cultural context of the program within a broader framework.