İbn 'Uneyn'in hayatı ve şiirlerinin muhteva ve üslup bakımından incelenmesi
Examination of the life and poems of Ibn 'Unayn in terms of content and style
  1. Tez No: 934817
  2. Yazar: ŞEMSETTİN UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
“İbn 'Uneyn'in Hayatı ve Şiirlerinin Muhteva ve Üslup Bakımından İncelenmesi”başlıklı çalışmada Eyyûbîler dönemi Şam bölgesinin önemli şairlerinden biri olan İbn 'Uneyn'in hayatı, edebî kişiliği ve şiirleri incelenmiştir. Giriş bölümünde 12. ve 13. yüzyıllarda Şam bölgesinin siyasi, sosyal ve kültürel yapısı ele alınmış, bu bölümde İbn 'Uneyn'in yaşadığı dönemin edebî kimliğine etkisini ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, şairin hayatı, eserleri, edebî kimliği ve divanının nüshaları ele alınmıştır. Bu bölümde, onun Eyyûbî dönemi edebiyatındaki yeri, şiirlerinin özgün yönleri ve edebî kişiliği incelenmiştir. İbn 'Uneyn, dönemin önde gelen şairlerinden biri olarak, özellikle hiciv ve methiye türlerinde yazdığı şiirler ile tanınmıştır. İkinci bölümde, şairin divanındaki şiirler tematik olarak sınıflandırılmış ve detaylı analizi edilmeye gayret edilmiştir. Şiirlerinde en çok işlediği temalar arasında medih (övgü), mersiye (ağıt), iḫvâniyyat (dostluk şiirleri) ve hiciv (yergi) bulunmaktadır. Bu temalar çerçevesinde şairin yaklaşımı, üslubu ve duygusal derinliği ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise İbn 'Uneyn'in kaleme aldığı şiirlerinin nazım şekilleri, vezin, kafiye ve dil estetiği açısından değerlendirilmiştir. Bu analizde, onun teknik becerisi, kullandığı vezinler, kelime seçimi ve dilin sanatsal kullanımı ele alınarak şiirlerinin estetik değeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, İbn 'Uneyn'in, Eyyûbî dönemi edebiyatında önemli bir şair olduğu ve eserlerinin hem içerik hem de üslup açısından zengin bir yapıya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Examination of the Life and Poems of Ibn 'Unayn in Terms of Content and Style”, the life, literary personality and poems of Ibn 'Unayn, one of the important poets of the Damascus region of the Ayyubid period, were examined. In the introduction section, the political, social and cultural structure of the Damascus region in the 12th and 13th centuries is discussed, and in this section, the effect of Ibn 'Unayn on the literary identity of the period in which he lived is tried to be revealed. In the first part, the poet's life, works and literary identity were examined in detail, and his place in the literature of the Ayyubid period and the original aspects of his works were emphasized. In the second part, the poems in Ibn 'Unayn's divan were classified thematically and analyzed within the framework of themes such as eulogy, elegy, iḫvâniyyat and satire. In the third chapter, the poems were evaluated in terms of verse forms, meter, rhyme and language aesthetics. With this analysis, the poet's technical skills and the artistic value of his poems were tried to be expressed. As a result, it has been seen that Ibn 'Unayn is an important poet in the literature of the Ayyubid period and his poems have a rich structure in terms of content and style.