Türk siyasal düşüncesinde sosyalist feminizmin kurucusu olarak Sabiha Sertel ve düşüncesi
Sabiha Sertel as the founder of socialist feminism in Turkish political thought and her thought
- Tez No: 934833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sabiha Sertel, sosyalist mücadelesi ve eşitlikçi feminist yaklaşımıyla, feminist tarih anlatısından dışlanmış bir figürdür. Onun hikâyesinin silinmesi, eril-milliyetçi tarih rejiminin bir sonucudur. Sertel, 1930-1950 yılları arasındaki feminist faaliyetlerin görünürlüğünü artırarak bu dönemin çorak olmadığını kanıtlar. Bu dönemdeki feminist mücadelelerin çok katmanlı bir anlatısını kurmak, geçmişten geleceğe aktarılabilmesi açısından önemlidir. Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla, feminist tarih yazımına dair çalışmalar artmakta ve yeni perspektiflerin ortaya çıkması beklenmektedir. Feminizmin farklılıklarla zenginleşen bir mücadele olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışmada da Sabiha Sertel'in hayatı ve fikir dünyası ışığında Türk feminizmindeki yerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Sabiha Sertel ve neşriyatı, ikinci bölümde Sertel'in ideolojisi, üçüncü bölümde de kadın tasavvuru üzerinde durulmuştur. Yapılan incelemeler ve ilgili yazınların değerlendirilmesi sonrasında, Sertel'in 1935'te kadın mücadelesini sınıf mücadelesiyle ilişkilendirerek, liberal feminizmi eleştiren bir yaklaşım geliştirdiği belirlenmiştir. Ancak, kadınların sömürüldüğünü ve bu durumun bilinçle değiştirilebileceğini savunan Sertel, kadın hakları üzerine yazılar yazmış ve sosyalist bir feminist perspektifle Türkiye TKB'yi eleştirmiştir. Otoriter uygulamalara karşı olmakla birlikte Cumhuriyet'in siyasi ve sosyal modernizmini savunan Sertel, kadınların ekonomik bağımsızlığını savunmuş ve toplumdaki ahlaki çifte standartları keskin bir dille eleştirmiştir. 1945 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yazılar yazarak hak temelli aktivizmi desteklemiştir. Sertel'in ideolojisi genel anlamda sosyalizm ve kadın haklarının birleşimini vurgularken, Türkiye'nin demokrasi ve feminist fikir tarihindeki önemli bir figür olarak tanınmıştır. 1968'de sürgünde hayatını kaybeden Sertel, kadın sorununu kapitalizm ile bağlantılı olarak ele almış ve kadın hareketi ile karmaşık bir ilişki kurmuştur.
Özet (Çeviri)
Sabiha Sertel is a figure excluded from the feminist historical narrative with her socialist struggle and egalitarian feminist approach. The erasure of her story is a result of the masculine-nationalist historical regime. Sertel proves that this period was not barren by increasing the visibility of feminist activities between 1930 and 1950. Establishing a multi-layered narrative of feminist struggles in this period is important in terms of transferring them from the past to the future. On the occasion of the 100th anniversary of the Republic, studies on feminist historiography are increasing and new perspectives are expected to emerge. It is emphasized that feminism is a struggle enriched by differences. This study aims to examine Sabiha Sertel's place in Turkish feminism in light of her life and world of ideas. The first part of the study focuses on Sabiha Sertel and her publications, the second part on Sertel's ideology, and the third part on her vision of women. Following the examinations and evaluation of Sertel's writings, it was determined that Sertel developed an approach criticizing liberal feminism by associating women's struggle with class struggle in 1935. However, Sertel, who argued that women were exploited and that this situation could be changed with consciousness, wrote articles on women's rights and criticized the TKB with a socialist feminist perspective. Sertel, who opposed authoritarian practices but defended the politcal and social modernism of the Republic, defended women's economic independence and sharply criticized the moral double standards in society. She supported rights-based activism by writing articles on gender inequality until 1945. While Sertel's ideology generally emphasized the combination of socialism and women's rights, she was recognized as an important figure in Turkey's history of democracy and feminist thought. Sertel, who lost her life in exile in 1968, addressed the women's issue in relation to capitalism and established a complex relationship with the women's movement.