Sabit bir açısal hızla dönen fonksiyonel dereceli basınçlı kapların kuvvet seri yöntemi ile elastik analizi
Elastic analysis of functionally graded pressure vessels rotating with a constant angular velocity using the power series method
- Tez No: 934883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YARIMPABUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, elastisite teorisi kullanılarak fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzemeden yapılmış izotropik dönen kalın cidarlı basınçlı kaplardaki gerilmeler incelenmiştir. Poisson oranı dışındaki malzeme özelliklerinin radyal yönde Voigt modeli ile değiştiği varsayılmıştır. Bu koşullar altında Navier denkleminin analitik çözümü kuvvet seri çözüm yöntemi ile elde edilmiştir. Literatürde mevcut olan çözümler, bu çalışmada elde edilen sonuçları doğrulamak için kullanılmıştır. Rasgele seçilmiş metal ve hafif metalden oluşan malzeme çifti için farklı hacim kesir oranlarında radyal yer değiştirme, radyal gerilim ve çevresel gerilimin nasıl etkilendiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stresses in isotropic rotating thick walled pressure vessels made of functionally graded material are investigated using elasticity theory. It is assumed that the material properties except Poisson's ratio vary in the radial direction with the Voigt model. Under these conditions, the analytical solution of the Navier equation is obtained by the power series solution method. The solutions available in the literature are used to verify the results obtained in this study. It is investigated how radial displacement, radial stress and circumferential stress are affected at different volume fraction indices for a randomly selected material pair consisting of metal and light metal.