Advancing the right to nationality through regional human rights courts
Vatandaşlık hakkını bölgesel insan hakları mahkemeleri aracılığı ile geliştirmek
  1. Tez No: 934911
  2. Yazar: EDİZ YİĞİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. DANIEL AUGENSTEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tilburg University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Devletsizlik veya milliyet eksikliği, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir sorun olmaya devam etmektedir. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, uluslararası düzeyde yasal bağlayıcılığı olan bir milliyet hakkı henüz genel bir biçimde yazılı hale getirilmemiştir. Bu hakkın küresel ölçekte güçlendirilmesinin önünde birkaç engel bulunmaktadır, örneğin devletlerin egemenlik hakları ile milliyet hakları arasındaki çatışmalar, uluslararası araçların etkili bir şekilde uygulanamaması, devletsizlikle ilgili sözleşmelerin sınırlı sayıda onaylanması ve vatandaşlık iptallerine olanak tanıyan terörle mücadele yasalarının artışı gibi faktörler bu zorlukları oluşturmaktadır. Bu etkenler, milliyet hakkını uluslararası düzeyde tanımayı zorlaştırmaktadır. Ancak, bölgesel insan hakları mahkemelerinin daha güçlü uygulama mekanizmaları bulunmaktadır ve bu mahkemeler, insan hakları korumasına önemli katkılar sağlamaktadır. Dolayısıyla, milliyet hakkının korunmasında önemli bir rol oynayabilirler. Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi (ACHR), genel anlamda milliyet hakkını tanıyan tek sözleşmedir ve Inter-Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi (IACtHR), bu hakkı bölgesinde benzersiz bir şekilde yorumlamaktadır. Ancak, IACtHR'nin kapsamı sınırlıdır çünkü yalnızca kendi bölgesinde faaliyet göstermektedir ve Avrupa'daki karşıtı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (ECtHR) bu hakkı tanımamaktadır. Bu araştırmada, her iki mahkeme bu hakkın yorumlanması açısından karşılaştırılacak ve IACtHR'nin yorumunun Avrupa'daki karşıtına aktarılması için olası yollar incelenecektir. Bu, yargısal diyalog ve karşılıklı etkileşim yoluyla tartışılacaktır. Araştırma ayrıca her iki mahkemenin karşılaştığı eleştiriler ve sorunlar üzerinde de duracaktır.
Özet (Çeviri)
Statelessness or the lack of nationality, continues to be a problem affecting millions of people around the world. While there have been some progressive developments since World War II, there is no general right to nationality codified in a legally binding document at the international level. There are several barriers that hinder the enhancement of this right globally, such as conflicts between states' sovereignty and nationality rights, a lack of robust enforcement mechanisms of international instruments, a small number of ratifications of statelessness conventions, and the rise of counter-terrorism acts that allow citizenship revocation. These factors make it challenging to recognize the right to nationality at the international level. However, regional human rights courts have more robust enforcement mechanisms and have made significant contributions to human rights protection. Therefore, they can play a significant role in safeguarding the right to nationality. The American Convention on Human Rights (ACHR) is the only Convention that recognizes the general right to nationality, and the InterAmerican Court of Human Rights (IACtHR) interprets this right uniquely in its region. However, the IACtHR has a limited scope as it only operates within its region, and its European counterpart- the European Court of Human Rights- does not recognize this right. In this research, both courts will be compared regarding the interpretation of this right, and possible pathways will be examined for exporting the interpretation of this right from the IACtHR to its European counterpart. This will be discussed through judicial dialogue and cross-fertilization. The research will also examine criticism and problems faced by both courts.