VIII-X. yüzyıllarda Türkistan'a gelen seyyahlar (Kök Türkler-Uygurlar-Kırgızlar)
Turkestan (Turkic Khaganate-Uighurs-Kyrgyzs) in the 8th-10th centuries according to the medieval travelers
- Tez No: 935346
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT AYDOĞMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Seyahatnameler yani bir yerden bir başka yere seyahat ettikten sonra elde edilen izlenimi ve görülenleri bir eser haline getirerek aktarma işi, bir edebî geleneğin temsilidir. Bununla beraber bahsedilen coğrafyanın soylularından en alt tabakasına kadar verdiği bilgiler vesilesiyle de önemli tarihî kaynaklardandır. Amacı, yazıldığı dönemin üst tabakasını sanatsal açıdan doyurma ya da bilgi verme gibi sebeplere dayansa da, bugünün tarih yazım usulü için de önem arz etmektedir. Genelde haklarında daha az tarihî bilgiye sahip olduğumuz topluluklar ya da bölgelerle ilgili bilgi veriyor olmaları, özellikle kültür tarihçiliği alanında işleri kolaylaştırmaktadır. İslâm Öncesi Dönem başta olmak üzere, bazı devirlerde haklarında kısıtlı kaynak olan ve yazılı geleneğin yaygın olmadığı Türkler özelinde bu seyahatnameler önemini korumaktadır. Seyahatnamelerin içerisinde verilen bilgiler ışığında bir değerlendirme yapmak yahut verilen bilgilerin diğer kaynaklarla karşılaştırılarak bir sonuca varmak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada; yaşam biçimleri, gelenekleri, siyasî yapıları ve başkentleri gibi pek çok ortak noktaya sahip olan Kök Türk, Uygur ve Kırgızlara gelen seyyahların eserleri ve onlarla ilgili verilen bilgiler incelenmiştir. Bahsedilen seyyahların bir kısmı doğudan gelen seyyahlar iken, bir kısmı da batıdan gelen seyyahlardır. Seyyahlar, farklı anlayış, din ve kültürel çevrelerden olduğundan, seyahatnameleri yalnız diğer tarihî kaynaklarla değil, verdiği bilgiler bakımından diğer seyahatnamelerle kıyaslamak da mümkündür. Bu bağlamda, çalışmada seyyahların verdiği bilgilerin doğruluğu diğer tarihî kaynaklar ışığında tartışılırken, birbirleri arasındaki farklılıklar da değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of traveling and creating travel books, which took an important place in the historical process, is one of the important historical sources as well as representing a literary tradition. Although it was based on reasons such as artistically saturating or informing the upper stratum of the period at the time it was written, it is also important for today's historiographical style. The fact that they generally give information about communities or regions about which we have less historical information makes things easier in the field of cultural historiography. These travel books remain important in order to create a research about the Turks, who had limited resources in some periods, especially in the pre-Islamic period, and where the written tradition was not widespread. Travel books are valuable in this field with the information they contain and what they write about the societies they aim to be a mirror, in other words, their content. In the light of this information, it is possible to make an evaluation or a comparative evaluation with other sources. What they have in common in this study is; The works of the travelers who came to Kök Türk, Uygur and Kyrgyz, who had many common points such as their lifestyles, traditions, political structures and capitals, and the information they gave about them were examined. Some of the travelers mentioned are travelers from the Chinese side, while those on the other side are Arab-Islamic travelers. Since the travelers are from different comprehension, religions and cultural backgrounds, it is possible to make comparisons not only with other historical sources but also between them. In this context, while the accuracy of the information given by the travelers was discussed in the light of other historical sources, the differences between each other were tried to be evaluated.