5g milimetre dalga uygulamaları için dual polarize faz dizili konformal anten tasarımı
Dual polarized phased array conformal antenna design for 5g millimeter wave applications
  1. Tez No: 935430
  2. Yazar: GÖKTUĞ KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN TÜRKER TOKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR HAMZA KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda mobil haberleşme teknolojilerinde önemli ve heyecan verici gelişmeler yaşanmıştır. İnsanlığın artan iletişim ihtiyacını karşılamak ve hızla dijitalleşen dünyada yeni nesil uygulamaları mümkün kılmak için 5G teknolojisi her geçen gün geliştirilmeye devam etmektedir. 5G sistemlerin yüksek hızlı veri transferi, düşük gecikme süresi ve geniş kapmasa alanı hedefleri anten sistemleri için yenilikçi çözümlere olan ihtiyacı arttırmıştır. Faz dizi anten sistemlerinin hüzme yönlendirme kabiliyetleri 5G'nin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için birçok avantaja sahiptir. Tez kapsamında 5G milimetre dalga frekansında çalışabilecek çift polarizasyonu destekleyen ve konformal olarak kullanılabilen faz dizili anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde öncelikle dizi anteni oluşturan birim anten için yapılan tasarım çalışmalarına yer verilmiştir. Birim anteni oluşturan yama, besleme noktaları ve via ile ilgili değişkenler üzerinde parametrik analiz çalışmaları yapılarak anten performansına etkileri incelenmiştir. Birim anten tasarımı kullanılarak 2x2 dizi anten elde edilmiş ardından 2x2 dizi çoğaltılarak düz ve dairesel yüzeylere uygun 8x2 dizi antenler oluşturulmuştur. Elde edilen dizi antenler için besleme faz değerleri MATLAB üzerinde geliştirilen kodlar kullanılarak hesaplanmış ve 3 boyutlu tam dalga elektromanyetik benzetim program üzerinde dizi antenlere uygulanmıştır. 2x2 elemanlı dizi anten tasarımı, faz kaydırma özelliği bulunan beamformer çip ile birleştirilerek devre kartı tasarlanmış ve üretilmiştir. Üretilen devre kartları kullanılarak 8x2 dizi elde edilmiş ve hüzme yönlendirme testleri yapılmıştır. Tasarlanan dizi antenler için benzetim ve test sonuçları hem düzlemsel hem de konformal yüzeylerle uyumlu olacak şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been significant and exciting developments in mobile communication technologies. To meet humanity's increasing communication needs and enable next-generation applications in the rapidly digitizing world, 5G technology continues to be developed with each passing day. The high-speed data transfer, low latency, and wide coverage area goals of 5G systems have increased the need for innovative solutions in antenna systems. The beam steering capabilities of phased array antenna systems offer many advantages to meet the needs of 5G. Within the scope of the thesis, a phased array antenna design that supports dual polarization and can be used conformally, capable of operating at 5G millimeter wave frequencies, has been realized. In the study, the design work done for the unit antenna that forms the array antenna was primarily included. Parametric analysis studies were conducted on the variables related to the patch, feed points, and vias that make up the unit antenna, and their effects on antenna performance were examined. Using the unit antenna design, a 2x2 array antenna was obtained, and then the 2x2 array was replicated to create 8x2 array antennas suitable for flat and circular surfaces. The feeding phase values for the obtained array antennas were calculated using codes developed in MATLAB and applied to the array antennas on a 3D full-wave electromagnetic simulation program. The 2x2 antenna design was combined with a beamformer chip that has a phase shifting feature, and a circuit board was designed and produced. Using the produced circuit boards, an 8x2 array was obtained and beam steering tests were performed. Simulation and test results for the designed array antennas were obtained to be compatible with both planar and conformal surfaces.