Kadınlarda maneviyat ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between spirituality and parental attitudes in women
  1. Tez No: 936090
  2. Yazar: ZEYNEP ZEHRA DURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların maneviyat düzeyi ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 18-65 yaş aralığında Kur'an Kursu ile ilişkisi olan 308 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Maneviyat Ölçeği”,“Anne Baba Tutum Ölçeği”, 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların maneviyat düzeylerinin çok yüksek (x=4.31), alt boyut puanlarına bakıldığında ise, manevi hoşnutluk ve tabiatla uyum düzeylerinin yüksek olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between women's spirituality level and parental attitudes. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 308 female participants between the ages of 18-65 who are affiliated with the Quran Course. Research data were collected using the“Spirituality Scale”,“Parental Attitude Scale”and“Personal Information Form”. As a result of the research, it was found that the spirituality levels of the participants were very high (x = 4.31), and when the sub-dimension scores were examined, it was found that their levels of spiritual satisfaction and harmony with nature were high.