Numerical investigation of optimum operational parameters of a phase change material energy storage unit
Faz değiştiren malzemeli enerji depolama ünitesinin optimum çalışma parametrelerinin sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 936109
- Danışmanlar: PROF. HUASHENG WANG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Faz değiştiren malzeme (PCM) kullanan gizli ısı depolama (LHS), gelecek vaat eden termal enerji depolama (TES) yöntemlerinden biridir. LHS sistemlerinin en yaygın engeli PCM özelliklerinden dolayı düşük ısı iletkenliği olmuştur. Kanatçıklar veya kapsüllenmiş PCM kullanarak ısı transfer alanını arttırmak için HTF ile PCM arasındaki sıcaklık farkı ve farklı PCM kullanılması bu engelin üstesinden gelebilir. Bu raporda farklı parametrelerin ısı transferi iyileştirmesine etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Bu amaçla PCM içindeki ısı transfer oranını arttırmak için iç boruya kanatçıklar eklenmiş, HTF olarak farklı sıcaklıklardaki su kullanılmış ve farklı giriş hızları incelenmiştir. Dikey yöndeki eşmerkezli iki borunun modeli aksisimetrik 2D geometri olarak tasarlanmış ve modelin CFD analizi ANSYS/Fluent 17.0 kullanılarak yapılmıştır. Kanat sayısı, uzunluğu ve kalınlığının etkisi araştırılmış ve sonuçlar optimum kanat sayısının 5 olduğunu ve 25 mm uzunluğunun ısı transferini arttırmada iyi sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir. Ancak kanat kalınlığının ısı transferi artışı üzerine etkisi azdır.
Özet (Çeviri)
Latent heat storage (LHS) using phase change material (PCM), is one of the promising thermal energy storage (TES) methods. The most common hindrance of the LHS systems has been low thermal conductivity because of PCM properties. To increase the heat transfer area using fins or encapsulated PCM, temperature difference between the HTF and the PCM, and to use different PCM can overcome this hindrance. In this report, the influence of the different parameters on the heat transfer enhancement has been investigated numerically. For this purpose, fins are added to inner pipe to increase the heat transfer rate inside the PCM, water at the different temperatures are used as HTF, and different inlet velocity of the HTF have been performed. The model of the concentric two pipes in the vertical direction was designed as axisymmetric 2D geometry and CFD analysis of the model was performed using ANSYS/Fluent 17.0. The influence of the number, length and thickness of fins were studied, and the results show that the optimum number of fins is 5 and 25 mm length has good results to increase the heat transfer. However, the fin thickness has a slight influence on the heat transfer enhancement.