Yenilikçi sürdürülebilir eğitim mekânı geliştirilmesi: Sürdürülebilir meta sınıf örneği
The development of an innovative sustainable educational environment: The case of sustainable meta class
- Tez No: 936666
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA TOKUÇ, PROF. DR. BAHAR BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sürdürülebilir eğitim mekânlarında (SEM'lerde) fiziksel ortamın tasarımında dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. Mekânın tasarımı, yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim, iş birliği ve problem çözme yetileri yönünden öğrenciler üzerinde pozitif etki sağlayabilir. Günümüzde üniversitelerde öğrenme sürecinin etkililiğini artıracak yenilikçi SEM'lerin ve hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitim sağlanabilen sınıf ortamlarının sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada, yenilikçi bir SEM geliştirilmesini amaçlanmaktadır. Bir araştırma projesi kapsamında paydaş toplantılarıyla ilerletilen ve Meta Sınıf olarak adlandırılan mekânsal tasarımın geliştirilme süreci ve değerlendirmesi çalışmanın kapsamıdır. Tez çalışması, SEM geliştirilmesi sürecine kapsamlı bir kaynak sunmaktadır. Sınıfın geliştirilmesi sürecinde ortak tasarım yöntemi ve çeşitli analizler kullanılmıştır. Tasarım kararları, mekânsal eleman tasarımları ve simülasyon sonuçlarıyla malzeme seçimleri yapıldıktan sonra, Meta Sınıf modelinin son tasarımı şekillenmiştir ve ilişkili araştırma projesi kapsamında bir sınıfta uygulanmıştır. Uygulamadan sonra, kullanıcılardan tasarımı anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile değerlendirmeleri istenmiştir. Geliştirilen mekân, tasarım özellikleri, konfor ve iç hava kalitesi açılarından değerlendirilmiştir. Veriler, SPSS ve MAXQDA araçları kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrenciler ve eğitimciler tarafından yapılan değerlendirmeler, SEM'lerin geliştirilmesine ve tasarlanmasına ilişkin literatüre katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, geliştirilen ve tezde detaylandırılan tasarımın kullanıldığı Meta Sınıf'ın, geleneksel bir sınıf tasarımı ile karşılaştırıldığında daha başarılı bulunan özelliklerinin termal konfor, iç hava kalitesi, ders aktivitelerine mekânsal uygunluk, kullanım etkinliği, sürdürülebilir malzeme kullanımı, ergonomi, mobilya esnekliği ve boyutları olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many elements need consideration in physical spatial design of sustainable educational environments (SEEs). Spatial design can positively impact students in terms of creativity, critical thinking, communication, collaboration, and problem-solving skills. Nowadays, the number of innovative SEEs that can increase the effectiveness of the learning process in universities and provide both distance and face-to-face education is limited. This study aims to develop an innovative SEE. The scope encompasses the development process and evaluation of the spatial design entitled Meta Classroom, which was developed through stakeholder meetings within a research project. This thesis provides a comprehensive resource for developing SEEs. Developing this classroom utilized the collaborative design method and various analysis. The Meta Classroom model's final design was shaped and implemented as part of the related research project after making design decisions, spatial element designs and material selections according to simulation results. Following the implementation, occupants were asked to evaluate the design via questionnaires and semi-structured interviews. The spatial evaluation regarded design features, comfort, and indoor air quality. SPSS and MAXQDA software were utilized in analysis of the obtained data. Evaluations by students and educators contribute to the literature on the development and design of SEEs. Findings indicate that Meta Class, where the design developed and detailed in this thesis was applied, is more successful when compared to a traditional classroom regarding thermal comfort, indoor air quality, spatial suitability for class activities, efficiency during usage, use of sustainable materials, ergonomics, furniture flexibility and dimensions.