Change as an agent for architectural conservation: A non-anthropocentric conceptual framework for managing change
Mı̇marı̇ korumanın bı̇r aktörü olarak değı̇şı̇m: Değı̇şı̇m yönetı̇mı̇ ı̇çı̇nı̇nsanmerkezcı̇ olmayan bı̇r kavramsal çerçeve
  1. Tez No: 936748
  2. Yazar: MELİH EMRE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, özünde, mimari koruma kararlarını ve müdahalelerini şekillendiren değer yargılarıyla ilgilenmektedir. Günümüzde eleştirel miras çalışmalarının öne sürdüğü üzere, hakim değer yargılarının, ya da daha yaygın adıyla resmi miras söyleminin, insan merkezli, aydınlanmacı dünya anlayışı tarafından hem üretildiği hem de bu anlayışı yeniden ürettiği iddia edilmektedir. Bu doğrultuda, çalışma, insan merkezci olmayan alternatif bir kavramsal çerçeve geliştirmeyi amaçlayarak mimari miraslara ve onların kaçınılmaz dönüşümlerine karşı daha sürdürülebilir, duyarlı ve kapsayıcı yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çerçevenin geliştirilmesi için çalışma, korumanın en temel ve yaygın tanımlarından birbiri olan değişimin yönetimi üzerinde durarak, değişim olgusunun doğasına dair bir sorgulama yapmaktadır. Değişim, hem kültürel mirasın varlığını sürdürebilmesini sağlayan hem de onları tehdit eden; hem temel hem de tartışmalı bir kavramdır. Çalışmada karma bir yöntem kullanılmıştır. Öncelikle değişim ve koruma arasındaki durumsal ilişki tanımlanmış, ardından üç farklı zamansal ontoloji ziyaret edilerek varlıkların nasıl değiştiğine dair daha geniş bir perspektif elde edilmeye çalışılmıştır. Bu kuramsal tartışmalardan elde edilen görüler doğrultusunda, Kapadokya'daki peribacaları arasında dolaşılmış ve seçilen numuneler ışığında bu formasyonların değişimleri tartışılmıştır. Değişim olgusu üzerine yapılan bu üç adımlı çalışmanın sonunda hazır, her durumda geçerli bir koruma yöntemi sunmak yerine, günümüzün etik, politik ve çevresel sorunlarını aşmaya yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesine olanak tanıyabilecek bir kavramsal çerçeve önerilmiştir. Tez nihayetinde, koruma ile değişim arasında bir taraf tutmayı değil, miras pratiğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu modernitenin homojen zaman algısını aşan bir değişim dili geliştirerek gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, in essence, is concerned with the value judgements that shape architectural conservation decisions and interventions. In line with the recent critical scholarship claiming that the prevailing value judgements or, as more popularly named the official heritage discourse, that is said to both produce and is produced by human-centered, post Enlightenment understanding of the world, this study aims to come up with an alternative non-anthropocentric conceptual framework to validate more sustainable, responsive and inclusive attitudes towards architectural heritage and its perpetual change. In order to develop the framework, this study conducts an inquiry into the phenomenon of change, dwelling on one of the most basic and popular definitions of conservation as management of change. It is a fundamental as well as controversial concept for conservation because of both engendering and endangering heritage. A mixed methodical approach is employed throughout the study. After portraying the situational relationship between change and conservation, it visits three different temporal ontologies to reach a broader understanding of how things change and then, with the insights from these readings, fairy chimneys of Cappadocia are wandered through, and selected samples to comprehend their transformation processes. In the end, rather than a ready made, overarching conservation method, a conceptual framework is proposed that may facilitate a new set of approaches to overcome the contemporary ethical, political and environmental problems where the existing ones fall short. Ultimately, the aim of dissertation is not to favor change over conservation but to contribute to heritage practice by advocating for a posthuman language of change that transcends the linear and homogenous temporal frameworks of modernity, fostering a more enchanted experience of heritage sites.