Dört kollu ve kolları birbirine dik olan bir dönel kavşakta kısmi sinyalizasyon uygulaması ve etkilerinin araştırılması Erzincan örneği
Investigation of the application and effects of partial signaling at a roundabout with four arms and arms perpendicular to each other the example of Erzincan
  1. Tez No: 936951
  2. Yazar: EMRE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte trafikte seyreden motorlu taşıtların sayısında da gözle görülür bir artış oluşmaktadır. Bu duruma bağlı olarak; trafik sıkışıklığı, hava ve gürültü kirliliği, emisyon artışı ve taşıt gecikme süreleri gibi sorunlar meydana gelmektedir. Kavşak; iki ya da fazla kara yolunun ortak bir noktada kesiştiği, birleştiği ya da ayrıldığı kısımlar olarak ifade edilmektedir. Dönel kavşaklar; trafik akımı içerisinde yer alan araçların dairesel yönde hareket ettiği ve araçların istenilen istikamette yönlendirilmesini sağlayan kavşaklardır. Dönel kavşaklar; sinyalize dönel kavşaklar ve modern dönel kavşaklar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Sinyalize dönel kavşaklar; merkez bir ada etrafında kavşak yaklaşım kollarında belirli noktalara sinyalizasyon sisteminin kurulmasıyla yönetilen kavşak türüdür. Sinyalize dönel kavşaklar trafik kültürünün tam olarak anlaşılmadığı ve kavşakların kurallara uygun olarak kullanılmadığı ülkelerde sık görülmektedir. Sinyalize dönel kavşaklar, kavşak içerisinde bulunan ve kavşağa girmeye çalışan araçların kesişmesini önleyerek kaza riskini düşürmektedir. Modern dönel kavşaklar ise; trafik akımının yönlendirilmesi için herhangi bir sinyalizasyon sisteminin kullanılmadığı kavşaklardır. Kavşağı kullanmak isteyen sürücüler, kavşak içerisinde yer alan veya kavşağa katılmaya çalışan araç sürücüleri ve yayaları dikkatli bir şekilde analiz etmelidirler. Sinyalizasyon sistemini uygulanan kavşaklarda araç ve yayaların güvenliğinin üst seviyede tutmanın yanında kavşağın hizmet kalitesini arttırmak da amaçlanmıştır. Fakat; kavşak yaklaşım kollarındaki araç yoğunlukları ve hacimleri birbirine benzer olmayan yani dengesiz bir akım oluşmasına sebep olan kavşaklarda yaşanabilecek sorunların çözümü için 'Kısmi Denetimli Sinyalize Dönel Kavşak' tanımı ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma da; kısmi denetimli sinyalize dönel kavşaklarda özellikle en yoğun saatlerde meydana gelen uzun kuyruklanma mesafeleri, gecikme süreleri ve bunlara bağlı olarak oluşan ve oluşabilecek sorunları, mevcut kavşak geometrisini değiştirmeden; kavşak yaklaşım kollarına dedektör yerleştirerek ve trafik akımının yoğun olduğu olan akım kollarına diğer akım kollarına göre daha uzun geçiş süresi sağlayarak trafik hacim yoğunluğunu azaltmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, there is also a noticeable increase in the number of motor vehicles traveling in traffic. Depending on this situation; problems such as traffic congestion, air and noise pollution, emission increase and vehicle delay times occur. Intersection; It is expressed as the parts where two or more land roads intersect, merge or separate at a common point. Roundabouts are intersections where the vehicles in the traffic flow move in a circular direction and allow the vehicles to be directed in the desired direction. Roundabouts; they are divided into two groups: signalized roundabouts and modern roundabouts. Signalized roundabouts are a type of intersection managed by installing a signaling system at certain points on the intersection approach arms around a central island. Signalized roundabouts are frequently observed in countries where traffic culture is not fully understood and intersections are not used in accordance with the rules. Signalized roundabouts reduce the risk of accidents by preventing the intersection of vehicles located at the intersection and trying to enter the intersection. Modern roundabouts are; these are intersections where no signaling system is used to direct the traffic flow. Drivers who want to use the intersection should carefully analyze vehicle drivers and pedestrians who are located in the intersection or trying to join the intersection. In addition to keeping the safety of vehicles and pedestrians at the intersections where the signaling system is applied at the highest level, it is also aimed to increase the service quality of the intersection. But; the definition of a 'Partially Controlled Signalized Roundabout' has been revealed to solve the problems that may occur at intersections where vehicle densities and volumes on the approach arms of the intersection are not similar to each other, that is, which causes an unbalanced current to form. This study also includes; long queuing distances, delay times and related problems that occur especially at peak hours at partially controlled signalized roundabouts, without changing the current intersection geometry; it is aimed to reduce the traffic volume density by placing a detector on the intersection approach arms and providing a longer transition time to the current arms, where the traffic flow is intense, compared to other current arms.