Sosyal medyada narsisizmin yordayıcıları olarak dijital iyi oluş ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün incelenmesi
Investigation of digital well-being and intolerance to uncertainty as a predictors of narcissism in social media
- Tez No: 937552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı sosyal medyada narsisizmin yordayıcıları olarak dijital iyi oluş ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün incelenmesidir. Bu araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Çalışmanın çalışma grubu 18 yaş üstü olan toplam 422 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verileri toplanması amacıyla anket yöntemi tercih edilmiştir. Anket içeriğinde Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medyada Narsisizm Ölçeği, Dijital İyi Oluş Hali Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, Sosyal medya narsisizmi ile dijital iyi oluş hali arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Sosyal medyada narsisizm ile dijital refah arasındaki korelasyon oldukça yüksek düzeyde pozitif yönde bulunmuştur. Araştırmada belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeğinin alt boyutu olan ileriye yönelik kaygı'nın narsistik eğilimler üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği üzerinden cinsiyetler arası farklara yönelik analiz sonucunda, genel olarak kadınların ortalama puanlarının erkeklerden biraz daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, sosyal medya narsisizminin dijital iyi oluş ve çeşitli psikolojik faktörlerle ilişkili olduğunu ve bu ilişkilerin çoğunlukla pozitif yönde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the relationship between digital well-being and intolerance of ambiguity as factors that can predict narcissistic behavior on social media platforms. This study utilized a relational screening model and employed a quantitative research method to investigate. The study's sample group consists of a total of 422 individuals aged 18 and above. The survey method was chosen as the preferred approach for gathering study data. The survey comprises the Demographic Information Form, Narcissism in Social Media Scale, Digital Well-Being Scale, and Intolerance of Uncertainty Scale. The data was analyzed using the Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Correlation, and Regression analysis. In the study, a positive correlation was found between social media narcissism and digital well-being. The correlation between narcissism on social media and digital well-being was found to be highly positive. The study revealed that the sub-dimension of intolerance of uncertainty, specifically future-oriented anxiety, has a positive and significant effect on narcissistic tendencies. These results show that social media narcissism is related to digital well-being and various psychological factors, and these relationships are mostly positive.