Object detection and tracking for autonomous driving
Otonom sürüş için nesne algılama ve takibi
  1. Tez No: 938018
  2. Yazar: OĞUZCAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. SABER FALLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Surrey
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Otonom araçlar için çok gerekli olan algılama kısmı incelenmiştir. Nesne algılama, sınıflandırma ve takibi yöntemlerini kullanmak için belirli bir mimarinin ayrıntıları araştırılmıştır. Ayrıca, eğitim süreci için gereken veri kümesi üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu projede, Scaled-YOLOv4 ve YOLOv7 olan iki YOLO algoritmasına odaklanacağız. Ayrıca, bunları KITTI ve WAYMO veri kümeleri olan iki farklı veri kümesiyle eğiteceğiz. Eğitimden sonra, ince ayar ve katman dondurma tekniklerini kullanarak doğruluğu artırmaya çalışacağız. Ayrıca, eğitim süreçlerimizin sonuçlarını yansıtan bazı önemli grafikler incelenecektir. Son olarak, en iyi eğitilmiş model ağırlığını simüle edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The perception part, which is very necessary for autonomous vehicles, has been examined. The details of a particular architecture were explored using Object detection, classification and tracking methods. In addition, research was carried out on the data set required for the training process. In this project, we will focus on two YOLO algorithms, which are Scalled-YOLOv4 and YOLOv7. Moreover, we will train them with two different datasets, which are KITTI and WAYMO datasets. After training, we will try to improve the accuracy by using fine-tuning and freezing layers technics. In addition, some significant graphs that reflect our training process results will be examined. Finally, we will simulate the best-trained model weight.