Political participation of Turkish immigrants in France
Fransa'da yaşayan Türk göçmenlerin siyasal katılımı
  1. Tez No: 938047
  2. Yazar: AYŞE BETÜL NUHOĞLU KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Avrupa'daki Türk göçmenler, özellikle Fransa'da, uzun yıllar boyunca kendilerini geçici işçi olarak görmeleri ve ekonomik hayata odaklanmaları nedeniyle siyasi yaşamdan uzak kalmışlardır. 1970'lerde başlayan ilk göç dalgasını, siyasi mültecilerin gelişi ve aile birleşimleri takip etmiş, bu durum Türk göçmen toplumunun Avrupa'daki yapısını dönüştürmüştür. Zamanla bu göçmenler bulundukları ülkelerde kalıcı vatandaşlar haline gelmiş ve siyasi katılımları artış göstermiştir. Bu dönüşüm, akademik çalışmalarda da göçmenlerin siyasi entegrasyonuna olan ilgiyi artırmıştır. Günümüzde Fransa, Avrupa'da Almanya'dan sonra en büyük Türkiye kökenli göçmen nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Sayıları resmi verilere göre 700.000, bazı tahminlere göre ise 1.000.000'a yaklaşan Türk göçmenler, Fransa'nın asimilasyon politikalarına rağmen etnik ve dini kimliklerini koruma çabalarını sürdürmüşlerdir. Bu durum,“Türk istisnası”olarak adlandırılmakta ve göçmenlerin Türkiye'ye olan bağlılıklarını vurgulamaktadır. Sosyal entegrasyon süreçleri yeni kuşaklar arasında daha hızlı ilerlerken, siyasi entegrasyon konusundaki çalışmalar sınırlı kalmıştır. Özellikle Fransa'daki Türk göçmenlerin siyasi davranışları, Almanya ve Hollanda'daki göçmenler üzerine yapılan araştırmaların aksine yeterince incelenmemiştir. Göçmenlerin siyasal katılımını incelerken hem ev sahibi ülkede hem de köken ülkedeki bağlarını dikkate alarak, bu çalışma Türk göçmenlerin hem Fransa'daki hem de Türkiye'deki siyasi katılımlarını oy verme ve protestoya katılım davranışları üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, Fransa'daki Türk göçmenlerin siyasi katılımını, grup kimliği, sosyal ağlar, nesiller arası farklılıklar ve karşılaştıkları zorluklar gibi faktörler üzerinden analiz etmektedir. Hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırma, Türk göçmenlerin Fransa'daki siyasi katılımlarını Türkiye'deki siyasi katılımları ile karşılaştırmalı olarak ele alarak literatüre stratejik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish immigrants in Europe, particularly in France, long remained distant from political life, viewing themselves as temporary laborers focused on economic survival. Migration in the 1970s, including political refugees and family reunifications, reshaped the Turkish immigrant community. Over time, they became permanent residents, leading to increased political participation and growing academic interest in their integration. France hosts Europe's second-largest Turkish immigrant population, estimated at 700,000 to nearly 1,000,000. Despite France's assimilation policies, Turkish immigrants have maintained strong ethnic and religious identities, a phenomenon known as the“Turkish exception,”reflecting their enduring ties to Turkey. While younger generations have integrated socially, political integration remains underexplored, particularly compared to studies on Turkish migrants in Germany and the Netherlands. This study examines the political participation of Turkish immigrants in both France and Turkey by analyzing voting and protest behaviors. It explores factors such as group identity, social networks, intergenerational differences, and the challenges they face. Considering their dual ties to their host and origin countries, the research employs qualitative and quantitative methods to provide a comparative analysis of political engagement. By focusing on Turkish immigrants' political behaviors in France, this study contributes to migration and political participation literature. This research seeks to provide a strategic contribution to the literature by offering a comparative analysis of Turkish immigrants' political participation in France and Turkey.