Optimization of dha production using SR21 and dark fermentation effluent
Karanlık fermantasyon atığı ve SR21 ile dha üretiminin optimizasyonu
- Tez No: 939116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Dokosaheksaenoik asit (DHA), insan sağlığı için önemli bir omega-3 yağ asididir ve genellikle deniz kaynaklarından elde edilmektedir. Ancak, artan talep ve sürdürülebilirlik kaygıları nedeniyle alternatif DHA üretim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, Schizochytrium limacinum SR21'in karanlık fermentasyon atıkları (Dark Fermentation Effluent, DF) kullanılarak DHA üretimini optimize etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, SR21'in hücre büyümesi ve yağ asidi üretimi üzerindeki etkileri değerlendirilmiş, DF ile asetat bazlı besiyeri karşılaştırılmıştır. Deneysel süreçte, SR21 iki aşamalı bir kültivasyon sürecine tabi tutulmuş ve hücre büyümesi tamamlandıktan sonra DHA üretimi için DF besiyeri ile beslenmiştir. Hücre tutma sistemi kullanılarak biyokütle kaybı minimize edilmiş ve DHA verimi artırılmıştır. Sonuçlar, DF'nin hücre büyümesini ve DHA üretimini destekleyen uygun bir substrat olduğunu göstermiştir. Asetat ile karşılaştırıldığında, DF ortamında DHA üretimi daha yüksek verime ulaşmıştır. Bu çalışma, DF'nin DHA üretiminde sürdürülebilir ve ekonomik bir alternatif olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Docosahexaenoic acid (DHA) is an essential omega-3 fatty acid for human health, primarily obtained from marine sources. However, due to increasing demand and sustainability concerns, alternative DHA production methods are required. This study aims to optimize DHA production by Schizochytrium limacinum SR21 using dark fermentation effluent (DF) as a substrate. The effects of DF on SR21 cell growth and fatty acid production were evaluated and compared with acetate-based cultivation. In the experimental process, SR21 underwent a two-stage cultivation approach, where cell growth was first optimized, followed by DHA production using DF as the primary feedstock. A cell retention system was implemented to minimize biomass loss and enhance DHA yield. The results demonstrated that DF is a viable substrate for supporting cell growth and DHA production. Compared to acetate, DHA production in the DF medium achieved higher yields. This study highlights the potential of DF as a sustainable and cost-effective alternative for DHA production.