Afterlives of violence: Representation of affect and memory in Louise Kennedy's Trespasses, Michelle Gallen's Factory Girls and Edurne Portela's Mejor La Ausencia
Şiddetin ardından: Louse Kennedy'nin Trespasses, Michelle Gallen'in Factory Girls ve Edurne Portela'nın Mejor La Ausencıa eserlerinde duygulanım ve hafızanın temsili
  1. Tez No: 939663
  2. Yazar: HATİCE ESRA MESCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, çatışma sonrası romanların geçmişle yüzleşmenin yeni biçimlerini nasıl tahayyül ettiğini inceliyor. Louise Kennedy'nin Trespasses (2022), Michelle Gallen'ın Factory Girls (2022) ve Edurne Portela'nın Mejor la Ausencia (2017) adlı eserlerine odaklanan çalışma, her biri çatışma dönemlerinde büyümüş ve yaşam deneyimleri şiddet tarafından şekillendirilmiş üç kadının kaleme aldığı anlatıların kolektif hafıza ve duygulanımla nasıl özgün biçimlerde ilişki kurduğunu araştırıyor. Bu romanlar, Kuzey İrlanda ve Bask Bölgesi'ndeki şiddeti yalnızca etnik ya da dini ayrımlarla bölünmüş topluluklar arasındaki silahlı çatışmalar olarak sunmak yerine, şiddetin çok katmanlı biçimlerini açığa çıkarıyor. Çatışma dönemlerinde üretilmiş popüler kurgu türlerine başvurmakla birlikte, bu eserler aynı zamanda bu türlere ait kalıpları altüst ederek alternatif temsil biçimleri öneriyor. Trespasses, mezhepler arası uzlaşmayı alegorik biçimde anlatmak için sıklıkla kullanılan aşk romanı türünü yeniden yorumlayarak, utancı duygulanım olarak öne çıkarıyor ve çatışmanın ardından toplumsal uzlaşının farklı biçimlerini tahayyül ediyor. Factory Girls, gelişim romanı türünü kullanarak, geç kapitalizm ve çatışma arasında şekillenmiş bir toplumun çıkış imkanı sunmayan ortamında yaygın bir duygulanım olarak can sıkıntısını betimliyor. Mejor la Ausencia ise bildungsroman anlatısını kullanarak şiddet ortamında büyüyen bir kuşağın sosyalleşme sürecinde korku ve öfkenin nasıl kurucu hale geldiğini gösteriyor. Bu tez, söz konusu romanlarda duygulanımın analiz edilmesinin kişisel ile kolektif olan arasındaki karmaşık etkileşimi açığa çıkardığını ve bu anlatıların hâkim hafıza ve temsil biçimlerine nasıl meydan okuduğuna dair yeni perspektifler sunduğunu öne sürüyor. Sonuç olarak, bu romanların inşa ettikleri duygulanım dünyaları aracılığıyla alternatif hafıza mekânları olarak işlev gördüklerini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This study examines how post-conflict novels imagine new ways of engaging with the past. Focusing on Trespasses (2022) by Louise Kennedy, Factory Girls (2022) by Michelle Gallen, and Mejor la Ausencia (2017) by Edurne Portela, the study explores how narratives written by three women—each of whom grew up during periods of conflict and whose lives were shaped by violence— engage with collective memory and affect in distinctive ways. Rather than portraying the violence in Northern Ireland and the Basque Country merely as armed conflicts between ethnically or religiously divided communities, these novels expose multiple forms of violence. While drawing on the generic conventions and narrative structures of popular fiction produced during times of conflict, these works simultaneously subvert those conventions to propose alternative modes of representation. Trespasses reworks the romance genre—often used to allegorize inter-sectarian reconciliation—by foregrounding shame and imagines alternative modes of reconciliation after the conflict. Factory Girls uses a coming-of-age framework to depict boredom as a pervasive emotional state that reflects the stifling effects of late capitalism and a society shaped by conflict. Mejor la Ausencia uses the bildungsroman genre to illustrate how fear and anger become formative in the socialisation of a generation growing up amid violence. This thesis argues that analysing affect in these novels reveals the complex interplay between the personal and the collective, offering new insights into how these narratives challenge dominant modes of memory and representation. Ultimately, it demonstrates how these novels function as alternative sites of memory through the affective worlds they construct.