Hashimato hastalığında karaciğer fibrozisinin FIB-4 skoru ile incelenmesi
Evaluation of liver fibrosis by FIB-4 score in patients with hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 939903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN YILDIRIM AKAN, DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: HipotiroidikHashimoto hastalarında FİB-4 indeksiyle değerlendirilen karaciğer fibrozis riskini araştırmak ve sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslamak amacıyla yapılmıştır. Metod: Araştırmada, 01.01.2023-01.03.2024 tarihleri arasında SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları klinik ve polikliniklerinde takip edilen 18-45 yaş aralığındaki hipotiroidikHashimoto hastalarının dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip, ek hastalığı ve herhangi bir tiroid patolojisi olmayan bireyler kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma kapsamında, her iki grupta TSH, serbest T4, serbest T3, Anti-T, Anti-M, AST, ALT, trombosit düzeyi ve tiroid ultrasonografi (T.USG) ile tiroid Doppler USG sonuçları kaydedilmiştir. Karaciğer fibrozisi yönünden olası risk değerlendirmesi yapmak için FİB-4 indeksi hesaplanmıştır. Bulgular: Toplam 562 katılımcı (n=281 kontrol, n=281 hasta) incelenmiştir. Hashimoto hastalarının kontrol grubuna kıyasla TSH, Anti-T ve Anti-M düzeylerinin anlamlı derecede yüksek, T3 ve T4'ün ise anlamlı derecede düşük olduğu gözlenmiştir. Hasta grubunda AST, LDL, HbA1c, TIBC ve FİB-4 indeks değerleri de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Buna karşın vücut kitle indeksi (VKİ) açısından iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Tiroid USG ve Doppler bulguları değerlendirildiğinde, Hashimoto hastalarında pseudonodül oranının belirgin şekilde yüksek olduğu, ancak abdomen ultrasonografisinde saptanan hepatosteatozun her iki grup arasında anlamlı fark göstermediği belirlenmiştir. Sonuç: HipotiroidikHashimoto hastalarında karaciğer fibrosizini değerlendirmede FİB-4 skorları kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. FİB-4 skoru,HipotiroidikHashimotohastalarında karaciğer fibrozis riskini saptamada yardımcı olup klinik kullanımda dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Thisstudywasconductedtoinvestigatethe risk of liverfibrosisassessedbythe FIB-4 index in hypothyroidHashimotopatientsandtocompare it with a healthycontrolgroup. MaterialsandMethods: Theresearchinvolved a retrospectivereview of themedicalrecords of hypothyroidHashimoto'spatientsagedbetween 18 and 45 years, monitoredbetweenJanuary 1, 2023, andMarch 1, 2024, at the SBÜ İzmir Bozyaka Training andResearchHospital'sDepartment of InternalMedicine. A controlgroupwasformedcomprisingindividuals of similarageandgenderdistribution, whodid not haveanyadditionaldiseasesorthyroidpathologies. Bothgroupswereevaluatedfor TSH, free T4, free T3, Anti-T, Anti-M, AST, ALT, platelet levels, thyroidultrasonography (T.USG), andthyroid Doppler USG results. The FIB-4 indexwascalculatedtoassesspotentialrisks of liverfibrosis. Results:Thestudyincluded a total of 562 participants (n=281 controls, n=281 patients). Comparedtothecontrolgroup, Hashimoto'spatientsshowedsignificantlyhigherlevels of TSH, Anti-T, and Anti-M, whiletheir T3 and T4 levelsweresignificantlylower. Additionally, AST, LDL, HbA1c, TIBC, and FIB-4 indexvalueswerealsofoundto be statisticallyhigher in thepatientgroup. No significantdifference in Body Mass Index (BMI) wasobservedbetweenthe two groups. Uponevaluation of thyroid USG and Doppler findings, a markedlyhigher rate of pseudonoduleswasnoted in Hashimoto'spatients; however, nosignificantdifferencewasobservedbetweenthe two groupsregardinghepatosteatosisdetected on abdominal ultrasonography. Conclusion:Intheevaluation of liverfibrosis in hypothyroidHashimotopatients, FIB-4 scoreswerefoundto be significantlyhighercomparedtothecontrolgroup. The FIB-4 score is helpful in determiningthe risk of liverfibrosis in hypothyroidHashimotopatientsandshould be considered in clinicalpractice.