Workstation planning and scheduling requirements to save energy
Enerji tasarrufu için iş istasyonu planlama ve programlama gereksinimleri
  1. Tez No: 940220
  2. Yazar: SARMAD NOORI ALDEEN DAWOOD AL ANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji tüketimini azaltmak birçok endüstride büyük bir zorluktur ve kolay değildir ve endüstriyel kesimde enerji son elli yılda arttığından, emisyonları azaltarak öncelikle hayatlarımızı ve ikinci olarak çevreyi koruma üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahiptir. enerji tüketiminin sanayiden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Enerji tüketimini en aza indirmek, üretim süreçlerinin planlanması ve programlanmasının önemli bir yönüdür. Bu, çizelgeleme problemleri için çok amaçlı bir ortama yol açar. Bu tezde, hedeflerin yapım süresini ve enerji tüketimini en aza indirdiği çok amaçlı bir çizelgeleme problemini ele aldık. Farklı hedefler için ayrı popülasyonların bulunduğu ve her iki hedefi aynı anda iyileştirmek için ebeveyn seçimi ve çaprazlama aşamalarında bir karıştırma mekanizmasının bulunduğu yeni, çok amaçlı bir Genetik Algoritma önerdik. Daha sonra sorunun üstesinden gelmek için algoritmik bir uygulama sunduk. Farklı parametre ayarları için simülasyon sonuçları verilmiştir. Bu tür bir genetik algoritma tasarımının, yapım süresi gibi zamanla ilgili diğer hedeflerin yanı sıra enerji tüketimini en aza indirmeyi amaçlayan çizelgeleme problemlerinde faydalı olabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Reducing energy consumption is a major challenge in many industries and it is not easy and has a direct and positive impact on preserving our lives first and the environment second by reducing emissions, as energy in the industrial section has increased in the past fifty years, as energy consumption is estimated to be output from industry. Minimizing energy consumption is an important aspect of planning and scheduling manufacturing processes. This leads to a multiple objective environment for the scheduling problems. In this thesis we considered a multi-objective scheduling problem in which the objectives are minimizing the makespan and energy consumption. We offered a new multi-objective Genetic Algorithm in which there are separate populations for different objectives and there is a mixing mechanism in the parent selection and crossover phases to improve both objectives simultaneously. We then presented an algorithmic implementation to tackle the problem. Simulation results for different parameter settings is given. We believe that this kind of genetic algorithm design can be beneficial in scheduling problems which aims to minimize energy consumption beside the other time-related objective like makespan.