Boşnak Kimliğinin inşa ve muhafazasında Bosna Hersek İslam Birliği'nin ve Reis'ül Ulemâ Mustafa Cerić'in bir kurum ve aktör incelemesi
The role of the Islamic Community of Bosnia and Herzegovina and Reis'ul-Ulemâ Mustafa Ceric in the Construction and Keeping of Boshniak identity: an institution and actor analysis
- Tez No: 940521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ROBABEH TAGHIZADEHZONUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Boşnaklar farklı tarihsel dönemlerde, çoğu başkaları tarafından belirlenen ve durmadan değişen farklı adlar ve kimliklerle anıldılar. Osmanlı sonrası gayrimüslim bir yönetimin ve Hıristiyan komşularının milliyetçi ve ulus devletçi projelerinin asimile edici karakterinden kaçınmak için grup kimliklerinin temel belirleyicisi olan dinlerinin merkezde olduğu bir ulus kimlik inşa etmeye yöneldiler. Kimliğin adı ve bileşenleri konusundaki tartışmaların eşlik ettiği uzun mücadeleler sonunda Avusturya-Macaristan yönetiminde kendi özerk dini yapılarını oluşturmayı ve onları yok sayan baskıcı Yugoslavya dönemlerinde kimliklerini korumayı başardılar. Etnik temizliklere ve soykırımlara maruz kaldıkları Bosna Savaşı sırasında ise kimliklerinin nihai adını ve formunu oluşturarak resmi bir nitelik kazandırdılar. Ulusal bir kimlik inşa etmenin neredeyse tüm süreçlerinde belirleyici rolü 1889-1909 yılları arasında oluşturdukları özerk dini yapıları olan (1990 sonrasındaki adıyla) Bosna Hersek İslam Birliği ve dini elitleri oynadı. 1993-2012 yılları arasında görev yapan Reisü'l-Ulemâ Mustafa Cerić'in Boşnak ulus kimliğinin tanımlanması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasındaki rolü benzersizdi. Bu çalışma, Boşnakların tarihi süreçte almış oldukları adları, yüklendikleri kimlikleri, ad ve kimlik etrafında yürüttükleri mücadeleleri, kimliklerini devam ettirebilmek için kurdukları dini yapıyı ve bu yapının en önemli aktörlerinden biri olan Mustafa Cerić'in hala devam eden kimlik inşa ve muhafaza süreçlerindeki katkılarını günümüze kadar inceleyip takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Bosniaks have been identified by different names and identities in different historical periods, most of which were determined by others and are constantly changing. In order to avoid the assimilative character of a post-Ottoman non-Muslim administration and the nationalist and nation-statist projects of their Christian neighbors, they turned to building a nation identity in which their religion, as a main determinant, was at the center. As a result of long struggles accompanied by discussions on the name and components of the identity, they were able to establish their own autonomous religious structures under the rule of Austria-Hungary, to protect their identities during the oppressive Yugoslavia periods that ignored them, and to give an official qualification by creating the final name and form of their identities during the Bosnian War's ethnic cleansing and genocide. The decisive role in almost all processes of building a national identity was played by the autonomous religious structure they established between 1889 and 1909 the Islamic Union of Bosnia and Herzegovina, as it was called after 1990, and its religious elites. The role of Reisü'l-Ulemâ Mustafa Cerić, who served between 1993 and 2012, in defining, developing and disseminating the Bosnian national identity was unique and still continues today. This study follows the names Bosniaks took throughout history, the identities they assumed, the struggles they carried out around the name and identity, the religious structure they established in order to maintain their identity, and the contributions of Mustafa Cerić, one of the most important actors of this structure.