Türkiye'de kivi üretiminde etkinlik, sürdürülebilirlik ve gelişim potansiyeli
Efficiency, sustainability and development potential of kiwi production in Turkey
  1. Tez No: 940644
  2. Yazar: GÜLŞAH MISIR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve kaynak israfını önlemek açısından işletmelerin üretim etkinliklerine yönelik çalışmalar önemlidir. Türkiye, kivi üretiminde dünyada önemli bir konumda olmasına karşın kivi üretiminin devamlılığı ve gelişim potansiyeline yönelik yapılmış çalışmalar oldukça sınırlıdır. Çalışmada amaç; Türkiye'de kivi üretiminde işletmelerin etkinliklerinin ortaya konulması ve etkin kaynak kullanımının sağlanması açısından uygulanabilir önerilerin geliştirilmesidir. Ayrıca çalışmada, kivi yetiştiriciliğinde mevcut durumun ve sorunların ortaya konulması, üretimin sürdürülebilirliği açısından üretici görüşlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında Mersin, Ordu ve Yalova illerinde, oransal örnekleme yöntemiyle %5 hata payı ve %90 güven aralığı dikkate alınarak 241 kivi üreticisi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasından elde edilen verileri değerlendirme aşamasında tanımlayıcı istatistiklerin yanında veri zarflama analizi (VZA), veri zarflama metafrontier yaklaşımı (VZA-MF), metateknoloji oranı (MTO), parametrik ve non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. VZA-Metafrontier yaklaşımı ile hesaplanan etkinlik değerleri (TEcrs) Mersin ilinde 0,507 ve etkin işletme oranı %13,04, Yalova'da 0,518 ve etkin işletme oranı %4,76, Ordu ilinde ise 0,470 ve etkin işletme oranı %3,28 olarak bulunmuştur. Genel ortalamaya göre işletmelerin TEcrs değeri 0,503 olarak hesaplanmıştır ve etkin işletme oranı %6,01'dir. Metafrontier sonuçlarında, işletmelerin modele dahil edilen girdileri %49,7 oranında azaltması durumunda aynı çıktıya ulaşabilecekleri belirlenmiştir. Bootstrap truncated regresyon analizi sonucuna göre metafrontier etkinlik skorları üzerinde eğitimin pozitif yönde, tarım dışı gelirin toplam gelir içindeki payının negatif yönde bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Eğitim seviyesinin artması işletmelerin teknik etkinliğini %1,22 oranında artırmakta, tarım dışı gelirin toplam gelir içindeki payının artması ise etkinliği %1,96 azaltmaktadır. İşletmeler genel olarak kaynakları etkin olarak kullanamamaktadır ve kaynak israfı söz konusudur. Üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, doğal kaynakların korunması ve aşırı girdi kullanımının çevreye olumsuz etkileri göz önüne alındığında işletmelerin etkin kaynak kullanımının sağlanması önemli hale gelmektedir. Bu konuda üreticilere mevcut girdilerin kullanımı konusunda eğitim çalışmalarının yapılması faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure sustainability in agriculture and prevent resource waste, studies on production activities of agricultural enterprises are important. Although Turkey has an important position in the world in kiwi production, studies on the continuity and development potential of kiwi production are quite limited. The aim of this study is to reveal the effectiveness of kiwi farmers in Türkiye and to develop suggestions in terms of ensuring efficient resource use. In addition, the study aimed to reveal the current situation in kiwi cultivation and to determine farmers' opinions related to the problems and sustainability of production. Within the scope of the project, a survey was conducted with 241 kiwi farmers in Mersin, Ordu and Yalova provinces with proportional sampling method taking into account 5% margin of error and 90% confidence interval. In the evaluation phase of the data obtained from the survey study, descriptive statistics, data envelopment analysis (DEA), meta-frontier data envelopment analysis (DEA-MF), meta-technology ratio (MTR), parametric and non-parametric tests were used. The technical efficiency values (TEcrs) calculated with the DEA-Meta-frontier approach were found to be 0.507 and the effective business ratio was 13.04% in Mersin province, 0.518 and the effective business ratio was 4.76% in Yalova province and 0.470 and the effective business ratio was 3.28% in Ordu province. As general average, the TEcrs value of the farms was calculated as 0.503 and the effective business ratio was 6.01%. In the Meta-frontier results, it was determined that the farmers could reach the same output if they reduced the inputs included in the model by 49.7%. According to the bootstrap truncated regression analysis results, it was found that education has a positive effect on metafrontier efficiency scores, while the share of non-agricultural income in total income has a negative effect. An increase in the level of education increases the technical efficiency of farms by 1.22%, while an increase in the share of non-agricultural income in total income decreases efficiency by 1.96%. Farmers generally cannot use resources effectively and there is a waste of resources. Considering the sustainability in production, the protection of natural resources and the negative effects of excessive input use on the environment, it becomes important for farmers to ensure effective resource use. In this regard, it would be beneficial to conduct training activities for farmers on the use of existing inputs.