Investigating travel behavior patterns of different urban subregions to support new activity based model development
Yeni aktivite tabanlı model geliştirmeyi desteklemek için farklı kentsel alt bölgelerin seyahat davranış örüntülerinin incelenmesi
- Tez No: 940740
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ulaşım, şehirlerdeki hareketlilik modellerini ve fırsatlara erişimi şekillendirmede hayati bir rol oynar; bir şehri ve ulaşım altyapısını planlarken seyahat modellerini tahmin etmek önemlidir. Geleneksel Dört Adımlı seyahat talebi tahminine kıyasla, günümüzde Aktivite Tabanlı Model (ABM) yaklaşımları daha çok tercih edilmektedir, çünkü gerçek seyahat davranışlarını (tur, aktivite planlama vb.) daha iyi yakalayabilmektedir. Veri kullanılabilirliği sorunları durumunda, basit bir kural-ABM, seyahat kararlarını (yani seyahat yapma, hareket saati, varış noktası mesafesi, seyahat süresi vb.) tanımlamayı amaçlar ve bu, seyahat/aktivite modeli oluşturmak için kullanılan bir hanehalkı seyahat anketi (HHTS) sonuçlarından elde edilir. Büyük metropol alanları için, ana sorun kural oluşturma için modelleme bölgesinin/bölgelerinin tanımlanmasıdır, çünkü alt bölgeler farklı özellikler gösterebilir (yani işe gidip gelme yolculuklarının payı, hareket saatleri, mod seçimleri vb.). Bu çalışma, genel kurallara alternatif olarak bir şehirde alt bölgeye özgü ABM kurallarının geliştirilmesi ihtiyacını araştırmaktadır. Hipotezi test etmek için, İzmir Fonksiyonel Kentsel Alanı'nın (FUA) kuzey koridorundan i) Kent özelliklerine sahip Karşıyaka Civarı alt bölgesi, ii) geçiş bölgesi olan Menemen İlçesi ve iii) uzakta tek merkezli alt bölgesi olan Aliağa İlçesi'nin üzere üç alt bölge incelenmek üzere seçilmiştir. Bulgular, özellikle hareket saatleri, seyahat uzunlukları, mod tercihleri ve seyahat olasılıkları açısından bölgelere göre önemli farklılıklar ortaya koymaktadır ve bu da kentsel seyahat talebi üretimini daha iyi temsil etmek için farklı kentsel alt bölgeler için ABM kurallarının geliştirilmesi ihtiyacını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation plays a vital role in shaping mobility patterns and access to opportunities in cities; it is important to forecast the travel patterns, when planning a city and its transportation infrastructure. Compared to traditional Four-Step travel demand forecasting, nowadays Activity-Based Model (ABM) approaches are preferred more, as they can better capture real travel behaviour (such as touring, activity scheduling, etc.). In case of data availability problems, a simplistic rule-ABM aims defining travel decisions (i.e. travel making, departure time, destination distance, travel time, etc.), obtained from a household travel survey (HHTS) results, used for trip/activity pattern generation. For large metropolitan areas, a main problem is definition of modelling region(s) for rule generation, as subregions can show different characteristics (i.e. share of commute trips, departure times, mode choices, etc.). This study investigates the need for developing subregion-specific ABM rules in a city, as an alternative to general rules. To test the hypothesis, three subregions from the northern corridor of İzmir Functional Urban Area (FUA) are selected to study as i) Karşıyaka Vicinity subregion with city characteristics, ii) a transitional region of Menemen District, and iii) remotely located mono-centric subregion of Aliağa District. The findings reveal significant differences by region, especially in terms of departure times, trip lengths, mode preferences, and travel probabilities, which supports the need to develop ABM rules for different urban subregions to better represent the urban travel demand generation.