Diyarbakır ili Hz. Süleyman Camii'nin inanç turizmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Hz. Süleyman Mosque in Diyarbakir province in terms of faith tourism
  1. Tez No: 940788
  2. Yazar: EMEL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana kutsal kabul edilen mekânlar her zaman ilgi odağı olmuştur. Kutsal mekânlar inanç turizmin merkezinde yer alır ve bu mekânlar ziyaretçilerine tarihi ve manevi bir anlam sunar. Bu bağlamda Diyarbakır; farklı medeniyetlere ve dinlere ev sahipliği yapmış köklü bir şehir olarak inanç turizmi açısından Türkiye'nin önde gelen destinasyonlarından biridir. Bu kadim şehirde İslamiyet, Hristiyanlık ve diğer inançlar yüzyıllar boyunca bir arada var olmuş, şehir farklı dinlerin kutsal mekânlarına ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır İslamiyet öncesinde, farklı inançların izlerini taşıyan bir şehir olarak dikkat çekerken, 639 yılında Hz. Ömer halifeliği döneminde İyaz bin Ganem komutasındaki İslam ordularınca feth edilerek İslam toprağına katılmıştır. Diyarbakır'ın fethi İslamiyet'in bölgeye yerleşmesi açısından önemli bir dönüm noktası olmuş, bu süreçte birçok sahabe şehit düşmüş ve Hz. Süleyman Camii haziresine defnedilmiştir. Hz. Süleyman Camii İslamiyet'in Anadolu'daki yayılışında önemli rol oynayan 27 sahabenin kabirlerinin bulunduğu, Müslümanlar için manevi bir bağlılık ve dua mekânı olarak büyük anlam taşıyan kutsal bir ibadet yeridir. Bu bağlamda; çalışma alanı olarak inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Diyarbakır ilinde yer alan Hz. Süleyman Camii ve Sahabeler Türbesi seçilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında Hz. Süleyman Camii'nin inanç turizmi açısından önemini belirlemek ve caminin turizmine olan katkısının belirlenip, inanç turizmi açısından hak ettiği yere gelmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca caminin inanç turizmi açısından gelişimine olumlu katkılar sunabilecek öneriler geliştirmek, mevcut sorunları tespit etmek, olumsuz görülen durumları belirlemek ve bu doğrultuda yapılabilecek yenilikler hakkında fikirler sunulmuştur. Çalışmanın yöntemi nitel araştırma yöntemi olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanarak derinlemesine bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humankind, places considered sacred have always been the center of attention. Sacred places are at the center of religious tourism and these places offer historical and spiritual meaning to their visitors. In this context, Diyarbakır is one of Turkey's leading destinations for religious tourism as a deep-rooted city that has hosted different civilizations and religions. In this ancient city, Islam, Christianity and other beliefs have coexisted for centuries, and the city has hosted sacred places of different religions. While Diyarbakır draws attention as a city that bears the traces of different beliefs before Islam, it was conquered and annexed to Islamic lands in 639, during the caliphate of Hz. Ömer, by the Islamic armies under the command of Iyaz bin Ganem. The conquest of Diyarbakır was an important turning point in terms of Islam's establishment in the region; many companions were martyred during this process and were buried in the graveyard of Hz. Süleyman Mosque. Hz. Suleyman Mosque is a sacred place of worship that contains the graves of 27 companions who played an important role in the spread of Islam in Anatolia and has great meaning for Muslims as a spiritual place of devotion and prayer. In this context; Hz. Suleyman Mosque and Companions' Tomb located in Diyarbakır province, which has an important potential in terms of religios tourism, was selected as the study area. Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the importance of Hz. Suleyman Mosque in terms of religios tourism and to determine the contribution of the mosque to tourism and to bring it to the place it deserves in terms of religios tourism. In addition, suggestions that can make positive contributions to the development of the mosque in terms of faith tourism, to identify current problems, to determine the situations that are seen as negative and ideas about innovations that can be made in this direction are presented. The method of the study is a qualitative research method and in-depth information was obtained by preparing semi-structured interview questions as a data collection tool.