Efficiency of cross-flow vs stack-assisted natural ventilation for exhausting cooking fumes and odours in apartment kitchens
Apartman mutfaklarında yemek dumanı ve kokularının giderilmesinde çapraz akış havalandırmaya karşı baca etkisi ile doğal havalandırmanın verimliliği
- Tez No: 940791
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Apartman mutfaklarının şönt bacalı havalandırma sistemleri, akışkanların doğal konveksiyon prensibinden yararlanır; bu süreçte yükselen sıcak hava akışı belirleyici bir rol üstlenmektedir. Apartman mutfakları, yemek pişirme sırasında bir şönt bacaya bağlı davlumbaz ile mekanik olarak havalandırılacak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan, yüksek katlı apartman binalarında baca etkisiyle oluşan hava basıncındaki değişim, havalandırma bacası ile bu bacaya bağlı mekan arasında içeri veya dışarı yönlü hava akışına yol açmaktadır. Yemek pişirme sırasında ortaya çıkan ısı yükü, mutfak ile şönt baca arasındaki hava akışını etkileyerek, yemek pişirilmeyen katlardaki mutfakları da etkilemektedir. Bu çalışmada, yemek pişirme sırasında doğal gazlı ocakların kullanıldığı ve mutfak aspiratörünün kullanımda olmadığı, 10 katlı bir apartman simulasyon kullanılarak incelenmiştir. Şönt bacalı sistem ve ona alternatif olarak tasarlanan her katta yatay baca sistemi ile doğal havlandırmanın baca etkisi ve çapraz havalandırma incelenmiştir. Binalar, hakim rüzgar yönüne ve hakim olayan rüzgar yönüne göre konumlandırılmıştır. Yatay baca üzerindeki çapraz doğal havalandırmasının yanı sıra, şönt baca aracılığıyla gerçekleşen baca etkisindeki doğal havalandırmanın performansı, özellikle yemek kokularının ve pişirme dumanının tahliyesi açısından değerlendirilmiştir. Analiz, Ankara iklim verilerinin de dahil edildiği IES VE (Integrated Environmental Solutions Virtual Environment) programı kapsamında Apache Dynamic Simulation aracı ve MicroFlo CFD kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ventilation shunt flues in apartment kitchens utilise the principle of natural convection, with rising warm air playing a critical role. Apartment kitchens are designed for mechanical ventilation during cooking using a kitchen hood connected to a shunt flue. However, in apartments, air pressure variations caused by the stack effect or reverse stack effect lead to airflow between the shunt flue and the connected spaces. The heat load generated by cooking induces airflow between the kitchen and the shunt flue, affecting even the kitchens on floors where cooking is not taking place. In this study, without operating the kitchen hood, a 10-story apartment building—with natural gas stoves used for cooking on all floors—was analysed. The airflow between the shunt flue and the kitchen was examined for each floor, taking into account that a horizontal flue system was designed for every floor. The buildings were oriented toward both leeward and windward directions. The performance of cross-flow natural ventilation on horizontal flue, as well as stack-assisted natural ventilation through the shunt flue, was investigated in these apartment kitchens—particularly regarding the exhaust of cooking fumes and odors. The analysis was conducted using the Apache Dynamic Simulation tool and MicroFlo CFD within the IES VE (Integrated Environmental Solutions Virtual Environment) program, incorporating climate data from Ankara. CO₂ emissions from cooking were employed as an indicator to evaluate indoor air quality, and the analysis indicated no significant difference between kitchens with vertical or horizontal flue configurations. Ventilation effectiveness was assessed using the Local Mean Age of Air, revealing that air in kitchens with a horizontal flue was refreshed more rapidly than in those with a vertical flue.