Dikdörtgen kesitli betonarme sıvı depolarının projelendirilmesinde kullanılan çeşitli yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 9409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET özel mühendislik yapılarından olan dikdörtgen kesitli betonarme sıvı depoları bugün çok yaygın olarak kullanılmakla beraber, bu konuda halen bir Türk standardı bulunmamaktadır. Bu durumda, Türkiye mühendisleri projelendirmelerde yabancı standartlara başvurmakta ve elde edebildikleri herhangi bir yapısal çözümleme yöntemini kullanmaktadırlar. Dikdörtgen kesitli betonarme sıvı depolarının projelendirilmesinde kullanılan bu yöntemlerin hangisinin Türkiye ekonomisiyle bağdaşan bir emniyeti sağladığı bilinmediği gibi, bu husus yapım ve ontrollüklerde de önemli derecede anlaşmazlıklara neden olmaktadır. Bu belirsizliklerin giderilmesi ve ileride hazırlanabilecek bir standarda yardımcı olmak amacıyla bu çalışmada, dikdörtgen kesitli betonarme sıvı depolarının projelendirilmesinde kullanılan çeşitli yöntemler verilmekte ve kendi aralarında mesnet kosulları da dikkate alınarak, karşılaştırılmaktadır. Çalışma dokuz asıl ve iki ek bölüm olmak üzere toplam onbir bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın ana hatları, ikinci bölümde hidrolik ve yapısal özellikler, üçüncü bölümde ise konu hakkında daha önceki çalışmaların bir sentezi verilmektedir. Dördüncü bölümde, dikdörtgen kesitli betonarme sıvı depolarının projelendirilmelerinde kullanılan yapısal çözümleme yöntemlerinden, yatay ve düşey şeritler yöntemi, beşinci bölümde Amerikan standardında önerilen katsayılar yöntemi, altıncı bölümde sonlu elemanlar yöntemi ve yedinci bölümde betonarmenin gerçek davranışını dikkate alan plastik mafsal çizgisi yöntemi üzerinde durulmaktadır. Her bölümün sonunda bu çalışmaya konu olan yapısal çözümleme yöntemleriyle, dikdörtgen kesitli betonarme bir su deposunun çeşitli mesnet koşullarına bağlı olarak yapılan yapısal çözümlemelerden elde edilen sonuçlar sekizinci bölümde karşılaştırılmakta ve bazı yargılara varılmaktadır. Çalışmanın bütününden çıkartılan sonuçlar ve öneriler, dokuzuncu bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar listesiyle iki ek bölümü izlemektedir. XV111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although rectangular concrete liquid tanks as special engineering structures built widespread today, there is no Turkish standards in this area. Thus, Turkish Engineers generally apply foreign standards and use one of the structural analysis methods for designing. Which one of these methods to design the tanks with rectangular form providing a safety level in accordance with the Turkish economy is not yet known and the subject has been a conflict in the construction business and the engineering of inspection. To overcome this problem and to help in the future standardization, in this study several methods in structural analysis in designing the concrete tanks with rectagular cross section are thoroughly summarized and compared with each other. In addition to these study, the foundation conditions are taken into consideration.. The study consists of nine chapters and two appendices. In the first chapter, main lines of study, in the second chapter hydraulic and structural properties and in the third chapter, a synthesis of former studies are given. In the fourth chapter, designing the rectangular concrete tanks, using vertical and horizontal strip method, in the fifth chapter, the standards of American propose coefficients method, In the sixth chapter finite element method, in the seventh chapter, reality behavior of reinforce concrete bear in mind yield- line method are given.In the eighth chapter the methods explained above are compared. The last chapter are devoted to the results and the advices. This chapter is followed by the list of references and to appendices. XIX