Babaya duyarlı doğuma hazırlık eğitiminin doğum öncesi paternal bağlanma düzeyine etkisi
The effect of father-sensitive birth education on prenatal paternal attachment level
- Tez No: 941022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Babaya Duyarlı Doğuma Hazırlık Eğitimi (BDDHE)'nin, baba adaylarının doğum öncesi bağlanma düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tek kör, randomize kontrollü desende planlanan araştırma, 1 Şubat 2024 – 1 Ekim 2024 tarihleri arasında Mersin ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, eşinin ilk gebeliği olan ve gebelik haftası 20-32 arasında değişen, ilk kez baba olacak 99 baba adayı dahil edilmiştir. Katılımcılar BDDHE (n=50) ve Doğuma Hazırlık Eğitimi (DHE) (n=49) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki gruba her biri üçer saatlik dört oturumdan ve toplam 12 saatten oluşan doğuma hazırlık eğitimi verilmiştir. BDDHE grubuna“Babaya Duyarlı Doğuma Hazırlık Eğitimi”, kontrol grubuna ise“Doğuma Hazırlık Eğitimi”uygulanmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri“Tanıtıcı Bilgi Formu”, ön-test ve son-test verileri ise“Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği”(DÖBBÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the“Father-Sensitive Childbirth Preparation Program”(FSC-CPP) on the prenatal attachment levels of expectant fathers. This study was designed as a single-blind, randomized controlled trial, conducted between February 1, 2024, and October 1, 2024, in Mersin, Turkey. A total of 99 expectant fathers, whose partners were in their first pregnancy with gestational weeks ranging from 20 to 32 and who were becoming fathers for the first time, were included. Participants were randomized into two groups: the FSC-CPP group (n=50) and the Childbirth Preparation Program (CPP) group (n=49). Both groups received a total of 12 hours of childbirth preparation education, consisting of four sessions, each lasting three hours. The FSC-CPP group received the“Father-Sensitive Childbirth Preparation Program,”while the control group received the“Childbirth Preparation Program.”Descriptive characteristics of the participants were collected using the“Descriptive Information Form,”and pre-test and post-test data were collected using the“Prenatal Father Attachment Scale”(PFAS). Data were analyzed using descriptive statistics and t-tests for dependent and independent groups.