Synthesis and characterization of shape memory polyurethane for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için şekil hafızalı poliüretan sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 941709
  2. Yazar: SERAP BAŞKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA GARİPCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Şekil hafızalı polimerlerin biyomedikal cihazlara dahil edilmesi, düşük maliyet, biyouyumluluk, ayarlanabilir bozunabilirlik, hasta spesifik tasarım ve ayarlanabilir mekanik ve termal özellikler gibi önemli avantajlardan dolayı çekici bir seçenektir. Şekil hafızalı poliüretanlar, geniş şekil geri kazanım sıcaklık aralığı ve cam geçiş sıcaklığını ince ayar yapabilme yeteneği nedeniyle özellikle caziptir. Bu çalışma, biyomedikal uygulamalar için uygun bir sıcaklık aralığında camsı geçiş sıcaklığına sahip bir şekil hafızalı poliüretan (SMPU) sentezlemeyi amaçlamıştır. Sonuçlar, sentezlenen örneklerin tetikleyici sıcaklıklarının 63,95 °C ile 88,21 °C arasında değiştiğini göstermiştir. Şekil hafızası özellikleri, 40 °C ile 75 °C arasındaki sıcaklık aralığı için incelenmiştir. Şekil geri kazanım sürelerinin, sıcaklık arttıkça önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur; 40 °C'de yaklaşık 102 saniye, 75 °C'de ise yaklaşık 1 saniye olarak ölçülmüştür. Aynı sıcaklık aralığında şekil sabitleme ve şekil geri kazanım oranları ise 40 °C'de %77,8 ve %85,6, 75 °C'de ise %100 ve %100 olarak tespit edilmiştir. Sitotoksisite testi, sentezlenen malzemenin biyomedikal uygulamalar için umut verici bir biyouyumluluk sergilediğini göstermiştir. Genel olarak, sentezlenen polimerlerin stentler, anevrizma doldurma cihazları veya tıkanma cihazları gibi biyomedikal uygulamalar için potansiyel bir aday olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Incorporation of shape memory polymers into biomedical devices is an attractive option due to their notable advantages of low cost, biocompatibility, tunable degradability, patient-specific design, and adjustable mechanical and thermal properties. Shape memory polyurethanes are particularly attractive due to their extensive temperature range for shape recovery as well as the ability to fine-tune the glass transition temperature. This study aimed to synthesize an SMPU using glycerol as a chain extender with a glass transition temperature within a suitable temperature range for biomedical applications. The results showed that the triggering temperatures for the synthesized samples changed between 63.95 °C and 88.21 °C. Shape memory properties were investigated for the temperature range of 40 °C and 75 °C. Shape recovery times were found to be substantially shorter with increasing temperature, with 102 seconds at 40 °C and ~1 second at 75 °C. Shape fixity and shape recovery rates for the same temperature ranges were 77.8 % & 85.6 % at 40 °C and 100 % & 100 % at 75 °C. Cytotoxicity assay results indicated promising biocompatibility of the synthesized material for biomedical purposes. Overall, the synthesized polymers were found to be a potential candidate for biomedical applications such as stents, aneurysm filling, or occlusion devices.