Türkiye'de uygulanabilen turizm çeşitlerinin pazarlanmasında İstanbul'daki A grubu seyahat acentalarının rolü ve önemi
The Role and importance of the group A travel agencies at İstanbul in marketing the alternative tourism types available in Turkey
- Tez No: 94243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Turizm endüstrisinde seyahat İşletmeciliğinin önemi ve gerekliliği göz ardı edilemez bir gerçektir. Türkiye'de seyahat işletmeciliği görevini üstlenen seyahat acentaları, geleneksel turizm faaliyetlerinin yam sıra, turizm çeşitlerinin uygulanmasında da önemli işlevler yerine getirmektedirler. Türkiye'de uygulanılabilen turizm çeşitlerinin uluslararası turizm pazarında pazarlanmasında, İstanbul'daki A grubu seyahat acentaları, söz konusu pazardan mümkün olan en yüksek faydayı sağlamada önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanılabilen turizm çeşitlerinin pazarlamasında İstanbul'daki A grubu seyahat acentalanmn rolü ve önemleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket çalışması ile de, İstanbul'daki A grubu seyahat acentalanmn turizm çeşitlerini pazarlama faaliyetlerinde ne derece etkin oldukları saptanmaya gayret edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turizm ve turizm çeşitleri hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümde, turizm çeşitlerinin pazarlamasında seyahat işletmeciliği konusu üzerinde durulmuş ve son bölümde ise, Türkiye'de turizm çeşitlerinin pazarlamasında Türk seyahat acentalanmn fonksiyonlun açıklanmış ve ardından, İstanbul'daki A grubu seyahat acentalanmn Türkiye'de uygulanabilen turizm çeşitlerinin pazarlama faaliyetlerine yönelik olarak hazırlanan ve bu acentalara uygulanan anketlerin sonuçlanna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance and necessity of travel managements are the unignorable facts in the tourism industry. The travel agencies in travel sector of Turkish Tourism Industry, have important functions in marketing of the alternative tourism types available in Turkey as they have in other essential tourism activities. The group A travel agencies at Istanbul have the most important functions for the marketing of the tourism alternatives to provide Turkey with benefits as much as possible from international tourism market. In this study, it was studied to make sure of the role and the importance of the group A travel agencies at Istanbul in marketing of the alternative tourism types available in Turkey with a survey carried on them. An attemp has been tried to made to determine, how effective are the group A travel agencies at Istanbul, in marketing of the alternative tourism types available in Turkey. The study consists of three chapters. In the first chapter, the general knowledge about tourism and alternative tourism types have been given. The second chapter was focussed on the marketing of the alternative tourism types and the role of the travel managements in marketing of them. And in the third chapter, at first the functions of Turkish travel agencies in marketing of the alternative tourism types was told. Secondly, the report of the survey that was carried on the group A travel agencies at Istanbul was given. The report was about the role and importance of them in marketing of the alternative tourism types available in Turkey and how effective they are.. n