Anevrizmal kemik kisti cerrahisinde kist hacmi ve perioperatif kan kaybı ilişkisi: Yeni bir yaklaşım
- Tez No: 943405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN KARAKOÇ, DR. RESUL BİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, anevrizmal kemik kistinin preoperatif dönemde 3D Slicer segmentasyon programı ile ölçülen tümör hacminin, perioperatif kan kaybı, tümör evresi ve nüks ile ilişkili prediktif bir faktör olup olmadığını araştırmaktır. Son yıllarda popülerlik kazanan bu teknoloji ile geleneksel hacim hesaplama yöntemlerinin kıyaslanarak, daha hassas sonuçlar elde edilmesi ve bu verilerin cerrahi müdahalede risk yönetimi açısından etkinliği üzerinde durulmaktadır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif tez çalışmasında, 1 Ocak 2014 – 1 Ocak 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde tedavi gören ve belirlenen dahil edilme kriterlerini karşılayan 85 hasta değerlendirildi. Hastaların klinik, radyolojik ve patoloji verileri hastane veri tabanı ve E-nabız sistemi aracılığıyla toplandı. Çalışma kapsamında, primer anevrizmal kemik kisti tanısı alan, preoperatif dönemde X-ray ve Manyetik rezonans (MR) görüntüsü bulunan, en az 12 ay takip edilen hastalar yer aldı. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların tümör hacmi, konvansiyonel yöntemle ve 3D Slicer programı ile ölçülerek karşılaştırıldı. Preoperatif dönemde traneksamik asit kullanımı, cerrahi müdahale sırasında ise koterizasyon ve burr işlemleri adjuvan tedavi olarak uygulandı. Postoperatif takipler 12 ay boyunca yapılarak nüks durumu değerlendirildi ve gerekirse biyopsi alındı. Bulgular: Çalışmada, 3D Slicer ile ölçülen tümör hacmi ve konvansiyonel elipsoid hacim hesaplama yöntemi arasındaki ilişki incelenmiş ve her iki yöntemin hacim ölçümleri arasında güçlü bir pozitif korelasyon bulunmuştur..Hem elipsoid hacim hesaplama sonuçları hem de 3D Slicer hacim değerleri, toplam kanama, yüzde kan kaybı ve nüks durumlarıyla anlamlı korelasyon gösterdi (p=0,001). Nüks durumuyla ilişki açısından, her iki yöntem için de yüksek kesişim oranları gözlemlendi. Elipsoid hacim hesaplama yöntemi ortalama %13,82 daha büyük hacim ölçümü ile sonuçlandı. Ayrıca, elipsoid hacim hesaplama yöntemi, 3D Slicer'a göre %20'den daha fazla büyük ölçüm yaptığı hastaların oranı %16,47 olarak belirlendi. Sonuçlar: D Slicer ve elipsoid hacim hesaplama yöntemleri arasında hacim ölçümleri açısından anlamlı ve güçlü bir korelasyon saptanmıştır. Her iki yöntemle elde edilen veriler, kanama miktarı ve nüks durumu ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermektedir. Bununla birlikte, 3D Slicer yöntemiyle hesaplanan hacim değerleri, elipsoid yönteme kıyasla ortalama %13,82 oranında daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, elipsoid yöntemle ölçülen hacmin %20'den fazla farklılık gösterdiği hasta oranı %16,47 olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, 3D Slicer'ın hacim ölçümünde daha hassas ve güvenilir sonuçlar sunduğunu; dolayısıyla kanama ve nüks gibi postoperatif komplikasyonların öngörülmesinde daha etkili bir araç olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, 3D Slicer'ın daha doğru hacim hesaplamaları sağlayarak klinik takip ve tedavi planlamasında önemli bir prediktif faktör olarak kullanılabileceği değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to investigate whether the tumor volume measured using the 3D Slicer segmentation program in the preoperative period of aneurysmal bone cyst (ABC) is a predictive factor associated with perioperative blood loss, tumor stage, and recurrence. This study focuses on comparing the recently popularized 3D Slicer technology with traditional volume calculation methods, with an emphasis on achieving more precise results and assessing the effectiveness of these data in risk management during surgical interventions. Materials and Methods: In this retrospective thesis study, 85 patients who met the inclusion criteria and were treated at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Health Sciences University Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital between January 1, 2014, and January 1, 2025, were evaluated. Clinical, radiological, and pathological data of the patients were collected from the hospital database and the e-Nabız system. The study included patients diagnosed with primary aneurysmal bone cyst, who had preoperative X-ray and MRI images, and were followed for at least 12 months. Tumor volumes of patients who underwent surgical treatment were measured using both the conventional method and 3D Slicer, and compared. Tranexamic acid was used preoperatively, and techniques such as cauterization and burr application were performed during surgery as adjunctive treatments. Postoperative follow-up was conducted for 12 months to assess recurrence, and biopsies were taken when necessary. Results: The relationship between tumor volume measurements obtained by 3D Slicer and the conventional ellipsoid volume calculation method was examined, and a strong positive correlation was found between the two methods. Both the ellipsoid volume calculation results and the 3D Slicer volume values showed significant correlations with total blood loss, percentage of blood loss, and recurrence status. In terms of recurrence, both methods demonstrated high concordance rates. The ellipsoid volume calculation method yielded tumor volume measurements that were on average 13.82% larger. Additionally, 16.47% of the patients had volume measurements more than 20% larger with the ellipsoid method compared to 3D Slicer. These differences suggest that both methods may yield different radiological results, and 3D Slicer provides more accurate results, particularly in predicting factors like recurrence risk and blood loss. Conclusion: The strong correlation between tumor volume measurements obtained by 3D Slicer and the ellipsoid volume calculation method is noteworthy. Both methods were significantly correlated with blood loss and recurrence. However, the tumor volumes measured by 3D Slicer were found to be on average 13.82% larger compared to the ellipsoid method. Notably, 16.47% of the patients had volume measurements more than 20% larger with the ellipsoid method. This discrepancy indicates that 3D Slicer provides more accurate measurements, which could result in more reliable predictions for postoperative complications, such as blood loss and recurrence. In conclusion, 3D Slicer offers more precise tumor volume calculations and may serve as an important predictive factor in clinical follow-ups.