Federe öğrenmede saldırılara dayanıklı birleştirme
Attack robust aggregation in federated learning
- Tez No: 943489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda, veri gizliliği ve güvenliği konusundaki artan endişeler makine öğrenimi modellerini merkezi bir veri havuzuna ihtiyaç duymadan eğitmeye olanak tanıyan federe öğrenme yaklaşımını ön plana çıkarmıştır. Ancak bu yenilikçi yaklaşım, dağıtık ve heterojen veri ortamlarında çalışmaktan kaynaklanan yeni güvenlik açıklarını da beraberinde getirmiştir. Özellikle sistemin güvenilirliğini ve performansını hedef alan düşmanca ataklar, federe öğrenme sistemlerinin dayanıklılığını tehdit etmektedir. Bu problemi çözmek amacıyla bu tezde düşmanca ataklara karşı Adaptive veRtex Mixup Federated Adversarial Training (ARM-FAT) adlı bir savunma mekanizması önerilmiştir. Önerilen yöntem temelinde bulundurduğu AVmixup algoritmasından elde edilen kaybı uyarlamalı olarak kontrol eden bir kat sayı, sağlamlığı temsil eden bir kayıp değeri ve temiz verileri temsil eden bir kayıp değeri sunmaktadır. Önerilen yöntem literatürde bulunan düşmanca eğitim yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin karşılaştırılması farklı veri setleri, farklı düşmanca ataklar, farklı parametrelerde derin öğrenme mimarileri, farklı birleştirme algoritmaları ve farklı istemci sayıları üzerinden yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ARM-FAT yönteminin birçok ayarda düşmanca ataklara karşı mevcut yöntemlerin başarımının üzerine çıkarak bir iyileştirme sağladığını göstermektedir. Bu yöntem daha da geliştirilerek gerçek hayat senaryosunda birçok federe öğrenme sisteminin güvenliğini sağlayan bir savunma mekanizması olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, growing concerns about data privacy and security have brought the federated learning approach, which enables training machine learning models without the need for a centralized data pool, into prominence. However, this innovative approach has also introduced new security vulnerabilities arising from operating in distributed and heterogeneous data environments. In particular, adversarial attacks targeting the system's reliability and performance threaten the resilience of federated learning systems. To address this problem, this thesis proposes a defence mechanism called Adaptive veRtex Mixup Federated Adversarial Training (ARM-FAT) against adversarial attacks. The proposed method offers, based on its underlying AVmixup algorithm, a coefficient that adaptively controls the loss obtained from the algorithm, a loss value representing robustness, and a loss value representing clean data. The proposed method has been compared with adversarial training methods found in the literature. The comparison of the methods has been conducted across different datasets, different adversarial attacks, deep learning architectures with various parameters, different aggregation algorithms, and different numbers of clients. The results obtained demonstrate that the ARM-FAT method achieves an improvement by outperforming the performance of existing methods against adversarial attacks in many settings. This method can be further developed and used as a defence mechanism that ensures the security of many federated learning systems in real-life scenarios.