Lise öğrencilerinin coğrafya dersine karşı tutumlarının incelenmesi: Şanlıurfa Şehri örneği
Examination of high school students' attitudes towards geographycourse: The case of Şanlıurfa city
- Tez No: 943678
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Şanlıurfa Şehri'ndeki meslek lisesi, fen lisesi ve Anadolu lisesi öğrencilerinin Coğrafya dersine yönelik tutumlarını inceleyen bu araştırma, öğrencilerin derse karşı ilgi, algı ve motivasyonlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Coğrafya, çevreyi anlama, mekânsal düşünme ve küresel farkındalık kazandırma açısından önemli bir ders olmasına rağmen, öğrencilerin bu derse olan ilgisi okul türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Araştırma, yerel dinamiklerin bu tutumlara etkisini ortaya koymak açısından da önem taşımaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılarak, farklı okul türlerinden seçilen öğrencilere Coğrafya dersine yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, öğrencilerin Coğrafya dersine olan ilgisi, motivasyonu ve algıları açısından analiz edilmiştir. Bulgular, fen lisesi öğrencilerinin Coğrafya dersine daha yüksek bir ilgi gösterdiğini, Anadolu lisesi öğrencilerinin orta düzeyde bir tutum sergilediğini ve meslek lisesi öğrencilerinin bu derse yönelik ilgisinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, dersin akademik önemi, kariyer hedefleri ve öğretim yöntemleri ile ilişkilendirilmiştir. Fen lisesi öğrencilerinin Coğrafya dersine yönelik daha olumlu bir tutum sergilemesinde akademik başarı odaklı yaklaşımın etkili olduğu düşünülmektedir. Anadolu lisesi öğrencileri, farklı ders yoğunlukları ve genel müfredatla dengeli bir tutum sergilerken, meslek lisesi öğrencilerinin düşük ilgisi, dersin mesleki hedefleriyle doğrudan ilişkilendirilmemesiyle açıklanabilir. Öğretmenlerin, her okul türünün ihtiyaçlarına uygun öğretim stratejileri geliştirmesi, Coğrafya dersine olan ilgiyi artırabilir. Özellikle meslek liselerinde Coğrafya dersinin günlük yaşamla ilişkilendirilmesi ve uygulamalı etkinliklerin artırılması önerilmektedir. Bu şekilde, öğrencilerin derse olan tutumlarının olumlu yönde değişmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the attitudes of vocational high school, science high school, and Anatolian high school students in Şanlıurfa toward geography lessons, aiming to compare their perceptions and motivations regarding the subject. Geography is an important subject for understanding the environment, developing spatial thinking, and fostering global awareness. However, students' interest in this subject may vary depending on the type of school they attend. The research is also significant in revealing the impact of local dynamics on these attitudes. A quantitative method was employed in the study, and a geography attitude scale was applied to students selected from different school types. The data obtained were analyzed in terms of students' interest, motivation, and perceptions of geography lessons. The findings indicate that science high school students showed a higher interest in geography lessons, while Anatolian high school students displayed a moderate attitude, and vocational high school students exhibited lower interest. These differences are associated with the academic importance of the subject, career goals, and teaching methods. The positive attitude of science high school students toward geography lessons is thought to be influenced by an academically focused approach. While Anatolian high school students maintained a balanced attitude due to varying subject densities and curricula, the lower interest of vocational high school students can be attributed to the lack of direct alignment between the subject and their vocational goals. Teachers are encouraged to develop teaching strategies tailored to the needs of each school type to increase interest in geography lessons. Specifically, integrating geography lessons into daily life and enhancing hands-on activities in vocational high schools are recommended. This approach can help positively change students' attitudes toward the subject.