Netlessfobinin duygusal zekâ ve yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of netlessphobia on emotional intelligence and life satisfaction
- Tez No: 944412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, netlessfobinin (internetsiz kalma korkusu) duygusal zekâya ve yaşam doyumuna olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01.11.2024 – 01.02.2025 tarihleri arasında Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne çeşitli nedenlerle başvuran, 18- 45 yaş aralığında, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan bireylerle yürütülmüştür. Toplamda 515 kişiye yüz yüze veya çevrimiçi yöntemlerle ulaşılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışmada, katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Fırat Netlessfobi Ölçeği, Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effect of netlessphobia (fear of being without internet) on emotional intelligence and life satisfaction. Materials and Methods: The study was conducted between 01.11.2024 and 01.02.2025 with individuals between the ages of 18 and 45 who applied to Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic for various reasons, voluntarily accepted to participate in the study, and met the inclusion criteria. A total of 515 individuals were reached by face-to-face or online methods. In this descriptive and cross-sectional study, sociodemographic information form, Fırat Netlessphobia Scale, Schutte Emotional Intelligence Scale and Life Satisfaction Scale were applied to the participants.