Dental implant torklama işleminde kullanılan farklı tork anahtarlarının karşılaştırılması
Comparison of different torque wrenches used in dental implant torquing procedures
- Tez No: 944689
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖVÜL KÜMBÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dental İmplant Torklama İşlemBnde Kullanılan Farklı Tork Anahtarlarının Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmada dental ,mplantoloj,de kullanılan farklı tork anahtarlarının hedef tork değer,ne ulaşmadak, doğruluğunu ve performanslarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada b,r adet yaylanım t,p, tork anahtarı (NTA İmplant (P,latus Sw,ss Dental GmbH, İsv,çre)), b,r adet sürtünmesel t,p tork anahtarı (NTA İmplant (P,latus Sw,ss Dental GmbH, İsv,çre)) ve b,r adet tek tork değerl,kl, tork anahtarı (DENTSPLY İmplant (Mölndal, Sweden)) kullanılmıştır. Abutment olarak 4 adet NTA (P,latus Sw,ss Dental GmbH, İsv,çre) 4.2 mm çapa sah,p ve 10 mm boyunda ,mplant, 1 adet Fr,al,t (X,ve, DENTSPLY Fr,adent, Mannhe,m, Germany) 4.5 mm çapa sah,p 13 mm boyunda ,mplant, 4 adet NTA İmplant (P,latus Sw,ss Dental GmbH, İsv,çre) standart s,mante dayanak, 1 adet adet Fr,al,t (X,ve, DENTSPLY Fr,adent, Mannhe,m, Germany) standart s,mante dayanak kullanılmıştır. Tork ölçümler, d,j,tal b,r tork ölçer (MTT03-12, Mark-10 Co., H,cksv,lle, NY, USA)) ,le değerlend,r,lm,şt,r. Kl,n,syen açısına göre torklamalar d,j,tal b,r açı ölçer (Neoteck, İng,ltere) kullanılarak yapılmıştır. Yapılan güç anal,z,ne göre süre bağımlı ve bağımsız deneyler ,ç,n grup başına 9 torklama, kl,n,syen,n bakış açısına göre yapılan deney ,ç,n grup başına 50 torklama ve toplamda 339 adet torklama yapılmıştır. Elde ed,len ver,ler ,stat,st,ksel olarak Kruskal-Wall,s test, ve ardından gruplar arası farkları değerlend,rmek ,ç,n ,k,l, karşılaştırma testler, ,le anal,z ed,lm,şt,r. Bulgular: Süreden bağımsız testlerde, B t,p, (sürtünmesel t,p) tork anahtarı en yüksek ortalama tork değer,n, (32,12 ± 0,95 N/cm) üret,rken, C t,p, (tek tork değerl,) tork anahtarının en düşük ortalama tork değer,ne (23,57 ± 0,40 N/cm) sah,p olduğu bel,rlenm,şt,r. A t,p, (yaylanım t,p,) tork anahtarının ürett,ğ, tork değerler,n,n ,se bu ,k, anahtar arasında b,r ortalama serg,led,ğ, görülmüştür. Süreye bağımlı testlerde, yavaş torklama (>4 san,ye) sırasında üret,len tork değerler,n,n, hızlı torklama (1-4 san,ye) sırasında üret,len değerlere göre daha yüksek olduğu gözlemlenm,şt,r.
Özet (Çeviri)
ObjectBve: Th,s study a,med to compare the accuracy and performance of d,fferent torque wrenches used ,n dental ,mplantology for ach,ev,ng target torque values. MaterBals and Methods: The study ut,l,zed a spr,ng-type torque wrench (NTA Implant, P,latus Sw,ss Dental GmbH, Sw,tzerland), a fr,ct,on-type torque wrench (NTA Implant, P,latus Sw,ss Dental GmbH, Sw,tzerland), and a s,ngle-torque-value wrench (DENTSPLY Implant, Mölndal, Sweden). The abutments ,ncluded four NTA ,mplants (4.2 mm ,n d,ameter, 10 mm ,n length) and one Fr,al,t ,mplant (4.5 mm ,n d,ameter, 13 mm ,n length) w,th correspond,ng standard cement-reta,ned abutments (NTA and Fr,al,t, P,latus Sw,ss Dental GmbH and DENTSPLY Fr,adent, respect,vely). Torque measurements were assessed us,ng a d,g,tal torque meter (MTT03-12, Mark-10 Co., H,cksv,lle, NY, USA), and torqu,ng based on cl,n,c,an angles was performed w,th a d,g,tal angle meter (Neoteck, UK). Based on the power analys,s, a total of 339 torqu,ng procedures were performed, ,nclud,ng 9 torques per group for t,me-dependent and ,ndependent exper,ments and 50 torques per group for cl,n,c,an angle exper,ments. The data were stat,st,cally analyzed us,ng the Kruskal-Wall,s test, followed by pa,rw,se compar,son tests to assess ,ntergroup d,fferences. Results: In t,me-,ndependent tests, the fr,ct,on-type torque wrench (Type B) generated the h,ghest mean torque value (32.12 ± 0.95 N/cm), wh,le the s,ngle-torque-value wrench (Type C) produced the lowest mean torque value (23.57 ± 0.40 N/cm). The spr,ng-type torque wrench (Type A) y,elded an ,ntermed,ate mean torque value between the two. In t,me-dependent tests, torque values generated dur,ng slow torqu,ng (>4 seconds) were h,gher than those generated dur,ng fast torqu,ng (1-4 seconds).