Kentsel arıtma çamurunun ve arıtılmış atık suyun kadife (tagetes erecta L.) bitkisinin gelişimi, mineral beslenmesi ve ağır metal konsantrasyonuna etkisi
The effect of municipal sewage sludge and treated wastewater on the growth, mineral nutrition and heavy metal concentration of the velvet plant (tagetes erecta L.)
- Tez No: 944942
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERASLAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, artan düzeylerde uygulanan kentsel atık su arıtma çamurunun ve arıtılmış atık suyun bir süs bitkisi olan kadife çiçeğinin (Tagetes erecta L.) gelişimi, mineral beslenmesi ve ağır metal konsantrasyonuna etkisini belirlemek amacıyla bir deneme yürütülmüştür. Denemede atık çamur uygulaması AÇ0: 0, AÇ1: 4, AÇ2: 8, AÇ3: 12, AÇ4: 16, AÇ5: 20 ve AÇ6: 24 g kg-1 dozlarında ve bir gruba da arıtılmış atık suyu uygulanmıştır. Deneme sonucunda bitkilerin yaş ve kuru ağırlıkları ile N, P, Fe, Cu, Zn, Mn Cd, Co, Cr, Ni ve Pb konsatrasyonları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, arıtma çamuru ve arıtılmış atık su uygulamasının kadife bitkisinin yaş ve kuru ağırlığını ve P, Cd, Co ve Cr hariç N, Fe, Cu, Mn, Zn, Pb ve Ni konsatrasyonlarını önemli derecede etkilediği belirlenmiştir. Arıtma çamuru ve arıtılmış atık su uygulaması bitkilerin yaş ve kuru ağırlığını önemli oranda artırmıştır. Bitkilerin N konsantrasyonu AÇ1, AÇ2 ve AÇ3 dozlarında kontrol ve diğer tüm uygulamalardan daha yüksek bulunmuştur. Bitkilerin Fe, Cu, Zn, Mn ve Ni konsatrasyonları AÇ6 (24 g AÇ kg-1) dozu ve arıtılmış atık su uygulamasında kontrol ve diğer uygulamalar ile karşılaştırıldığında önemli oranda artmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde bitkilerin Fe, Cu, Mn ve Ni konsantrasyonlarının önemli oranda artması kadife bitkisi yetiştiriciliğinde kentsel arıtma çamuru ve arıtılmış atık suyun kullanımında, üst üste tekrarlayan uygulamalardan kaçınılması ve uygulama öncesi analizlerinin yapılmadan kullanılmaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experiment was conducted to determine the effect of increasing levels of urban sewage sludge and treated wastewater on the growth, mineral nutrition and heavy metal concentration of velvet (Tagetes erecta L.), an ornamental plant. In the experiment, sewage sludge was applied at the doses of AÇ0: 0, AÇ1: 4, AÇ2: 8, AÇ3: 12, AÇ4: 16, AÇ5: 20 and AÇ6: 24 g kg-1 and treated wastewater was applied to one group. At the end of the experiment, fresh and dry weights of the plants and N, P, Fe, Cu, Cu, Zn, Mn, Cd, Co, Cr, Ni and Pb concentrations were determined. According to the results of the research, it was determined that treatment sewage sludge and treated wastewater treatment significantly affected the fresh and dry weights of velvet plants and the concentrations of N, Fe, Cu, Mn, Zn, Pb and Ni except P, Cd, Co and Cr. Treatment of sewage sludge and treated wastewater significantly increased the fresh and dry weight of plants. The N concentrations of plants were found to be higher in the doses of AÇ1, AÇ2 and AÇ3 than the control and all other treatments. Fe, Cu, Zn, Mn and Ni concentrations of the plants were significantly increased in AÇ6 (24 g AÇ kg-1) dose and treated wastewater treatment compared to control and other treatments. When the findings obtained were evaluated, it was concluded that the Fe, Cu, Mn, and Ni concentrations of the plants increased significantly. Therefore, the use of municipal sewage sludge and treated wastewater in velvet plant cultivation should be avoided repeatedly and analyzed prior to application.