COVİD-19 enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan olgularda pankreatik yağ infiltrasyonunun hastalığın prognozuyla ilişkisi
The relation of pancreatic fat infiltration with the prognosis of the disease in patients hospitalized due to COVİD-19 infection
- Tez No: 945266
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH OĞUZ ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve 2020 Mart ayında pandemi ilan edilen COVID-19 enfeksiyonu dünya genelinde yüz milyonlarca kişinin enfekte olmasına ve yedi milyona yakın kişinin de ölümüne sebep olmuştur. Hastalığın hangi kişi veya gruplarda daha ağır ve ölümcül seyrettiği tıp biliminin oldukça güncel konusudur. Birçok kronik hastalığın COVID-19 enfeksiyonunun mortalitesini artırdığı bilinmektedir. Çalışmamızda pankreas yağlanması ile COVID-19 enfeksiyonunun şiddeti ve prognozu arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: 11.03.2020 ile 01.03.2022 tarihleri arasında COVID-19 tanısıyla hastaneye yatırılan ve akciğer tomografisi çekilmiş olan 554 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik geçmişleri, laboratuvar analizleri kaydedilmiştir. Pankreatik steatozu göstermek amacıyla tomografide pankreas ve dalak sönümleme değerlerinin oran ve farkları hesaplanmıştır. Prognostik gösterge olarak verilen destek ve tedaviler, yoğun bakım yatışı olup olmaması ve mortalite bilgileri toplanmıştır. Bulgular: Olguların %37'si (n:205) kadın %63'ü ise erkektir. Takip süresinde 298(%53,7) hastada solunumsal destek ihtiyacı gelişmiştir. 165(%29) olguda bu destek nazal kanül veya basit maskenin ötesine geçmiştir. 142 olguda (%25,6) YBÜ yatışı olmuş ve 57 (%10,3) hastada eksitus gelişmiştir. Pankreas yağlanması ile hastanede kalış süresi, pnömonik tutulum, yoğun bakıma gidiş ve mortalite oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öte yandan pulse steroid ve biyolojik ajan tedavilerine yağlı pankreas grubunda daha sık ihtiyaç duyulmuştur (p=0,014). Sonuç: Yağlı pankreas ile yoğun bakıma gidiş ve ölüm gibi temel prognostik parametreler arasında bir ilişki bulunmasa da ağır olgularda ve sitokin fırtınasında verilen ve kurtarma tedavisi olarak görülen pulse steroid ve biyolojik ajan uygulamaları pankreatik steatoz olgularında daha sık verilmiştir. Bu yönüyle bakıldığında pankreatik steatozun COVID-19 infeksiyonunda daha şiddetli hastalığa neden olduğu ancak prognozu değiştirmediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The COVID-19 infection, which emerged in Wuhan, China, spread all over the world and was declared a pandemic in March 2020. It has caused hundreds of millions of people to be infected and killed close to seven million people worldwide. It is a very current subject of medical science in which people or groups the disease is more severe and fatal. It is known that many chronic diseases increase the fatality of COVID-19 infection. In our study, we aimed to reveal whether there is any relation between pancreatic steatosis and the severity and prognosis of COVID-19 infection. Methods: 554 patients who were hospitalized with the diagnosis of COVID-19 between 11.03.2020 and 01.03.2022 and had chest tomography were included in the study. Clinical histories and laboratory results of the patients were analysed. In order to demonstrate pancreatic steatosis, the ratios and differences of attenuation values of the pancreas and spleen on tomography were calculated. As prognostic indicators, data on the respiratory support and treatments, ICU admission and mortality were collected. Results: 37% of the cases were female and 63% were male. During the follow-up period, the need for respiratory support occured in 298 (53.7%) patients. In 165 (29%) cases, this support went beyond the nasal cannula or simple venturi mask. 142 patients (25.6%) were admitted to the ICU and 57 (10.3%) patients died. There was no significant relation between pancreatic fatty infiltration and length of hospital stay, pneumonic involvement, ICU admission to intensive care unit and mortality rates. But pulse steroid and biologic agent treatments were more frequently administered in the fatty pancreas group (p=0.014). Conclusion: There was no relation between fatty pancreas and basic prognostic parameters such as admission to ICU and death. However, pulse steroid and biologic agent treatments, which are given as rescue treatment in severe cases and cytokine storm, were used more frequently in pancreatic steatosis cases. As a result, pancreatic steatosis does not change the prognosis of COVID-19 infection but it may be associated with severe disease morbidity.