Mikrotremor yöntemi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesiyerleşkesinin zemin-yapı ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of soil-structure relationships of the Van Yüzüncü Yıl University settlement area with microtremor method
- Tez No: 945901
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Depremlerden sonra meydana gelen hasarlar incelendiğinde yapılardaki mühendislik ve uygulama hatalarının yanı sıra yapıların üzerine kurulu oldukları zeminlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin de can ve mal kaybının artması veya azalmasında önemli etkenlerden birisi olduğu görülmektedir. Bu nedenle, zeminlerin dinamik yükler altındaki davranışlarının ve mühendislik özelliklerin belirlenmesi, yapızemin ilişkilerinin ortaya konması olası zararların meydana gelmemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Deprem gibi dinamik kuvvetlerin etkisi dikkate alınarak yapı-zemin etkileşimlerinin ve davranış karakteristiklerinin ortaya konulması yapıların deprem performansı açısından belirleyici ve önemlidir. Bu amaçla tez çalışması kapsamında, 23 Ekim 2011 Van (Mw=7.1) depremlerinden yapısal hasar bakımından olumsuz olarak etkilenen alanlardan birisi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşim alanında bulunan farklı amaçlarla kullanılan fakülte ve yüksekokul binalarda mikrotremor ölçümleri yapılarak yapı-zemin etkileşimi değerlendirmeleri yapılmıştır. Ölçümler yerleşim alanında belirlenen bina dışındaki doğal zeminlerde ve her bir binanın bodrum, zemin ve normal katlarında gerçekleştirilmiştir. Seçilen binalar 2011 Van depremlerinden sonra güçlendirilmiş yapılardır. Çalışma alanında yeralan dinamik zemin özellikleri ortaya koymak ve binalardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırmak için yerleşkenin zemin hakim titreşim periyodu, büyütme ve ilk 30 m için makaslama (kayma) dalgası hızı (Vs30) haritaları oluşturulmuştur. Yapılardaki mikrotremor ölçümlerinin veri-işleminden elde edilen bina bodrum, zemin ve normal katlardaki periyot değerleri sonuçları ile saha verileri birlikte değerlendirilerek yapı-zemin ilişkileri incelenmiş ve yapıların rezonans durumları değerlendirilmiştir. Ayrıca, binalarda gerçekleştirilen mikrotremor ölçümleri ile yapısal analizlerden elde edilen periyotlar karşılaştırılmıştır. Mikrotremor kayıtlarının veri-işlemi sonucu elde edilen verilerin yer tepkisinin belirlenmesinde, bina tepkisinin belirlenmesinde ve yapı-zemin tepkisinin elde edilmesinde kullanılabilirliği bir kez daha ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
When the damages that occur after earthquakes are examined, it is seen that in addition to the engineering and application errors in the structures, the mechanical and physical properties of the soils on which the structures are built are also one of the important factors in increasing or decreasing the loss of life and property. For this reason, determination of the behavior of soils under dynamic loads and engineering properties, revealing the soil-structure relations are of great importance in minimizing possible damages. Considering the effect of dynamic forces such as earthquakes, the determination of soil-structure interactions and behavior characteristics is decisive and important in terms of earthquake performance of structures. For this purpose, within the scope of this thesis, microtremor measurements were made in the buildings of faculties and vocational school used for different purposes in the residential area of Van Yüzüncü Yıl University, which is one of the areas adversely affected by the October 23, 2011 Van (Mw=7.1) earthquakes, and soil-structure interaction evaluations were made. The measurements were carried out on the natural grounds outside the buildings and on the basement, ground and normal floors of each building. The selected buildings were retrofitted after the 2011 Van earthquakes. In order to reveal the dynamic soil properties in the study area and to compare them with the results obtained from the buildings, soil dominant period, amplification and shear wave velocity (Vs30) maps for the first 30 m were obtained. The results of the microtremor measurements at the basement, ground and normal floors of the buildings and the field data were evaluated together to examine the soil-structure relations and to evaluate the resonance conditions of the buildings. In addition, the periods obtained from microtremor measurements and structural analyses are compared. The usefulness of the data obtained as a result of the data-processing of microtremor records in determining the soil response, determining the building response and obtaining the soil-structure response is once again demonstrated.